Rządowe Centrum Legislacji zwróciło się do Rady Legislacyjnej o zaopiniowanie projektu ustawy – Prawo restrukturyzacyjne.
Rada stwierdza, że projekt co do zasady zasługuje na pozytywną ocenę. Wprowadza on poważną zmianę systemową, która zasługuje na akceptację.
Zmiany, dotyczące zakresu zastosowania prawa upadłościowego w szczególności przepis, że osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo rolne nie ma zdolności upadłościowej tylko wtedy, gdy nie prowadzi innej działalności gospodarczej, wyjaśnia istniejącą w tym zakresie dotychczas wątpliwość. Z kolei podkreślenie, że w wypadku osób fizycznych postępowanie upadłościowe należy prowadzić (również) tak, aby rzetelny dłużnik uzyskał możliwość oddłużenia, uwzględnia rozwiązania istniejące i projektowane w zakresie prawa upadłościowego.
Radę Legislacyjną przekonuje propozycja, aby sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości także wtedy, gdy majątek dłużnika wystarcza tylko na zaspokojenie kosztów postępowania, jak również, aby ubóstwo masy w wypadku dokonania przez dłużnika czynności bezskutecznych lub z pokrzywdzeniem wierzycieli nie uzasadniało oddalenia tegoż wniosku dopiero wtedy, gdy okoliczności sprawy wskazują, że zastosowanie przepisów o bezskuteczności i zaskarżaniu czynności doprowadzi do uzyskania majątku o wartości przekraczającej prognozowaną wysokość kosztów postępowania (nowe brzmienie art. 13 ust. 1 i 2). Pozytywnie w zasadzie wypada również ocena rozwiązania, zgodnie z którym sąd oddali wniosek o ogłoszenie upadłości złożony przez wierzyciela, jeżeli dłużnik wykaże, że wierzytelność wierzyciela, która jest podstawą jego legitymacji, ma charakter sporny w całej swojej kwocie, a spór ma charakter rzeczywisty i zaistniał między stronami przed złożeniem wniosku o ogłoszenie upadłości (nowy art. 12a). Wątpliwości Rady budzi jednak to, jak należałoby wykładać warunek, aby spór miał charakter „rzeczywisty”. Ponadto proponowany art. 12a powinien mieć nieco inną, bardziej poprawną redakcję.
Eksperci pozytywnie o Prawie restrukturyzacyjnym
Radę Legislacyjną przekonuje propozycja, aby sąd oddalał wniosek o ogłoszenie upadłości wtedy, gdy majątek dłużnika wystarcza tylko na zaspokojenie kosztów postępowania. Projekt Prawa restrukturyzacyjnego zmienia systemowo prawo upadłościowe, co jest w opinii Rady posunięciem słusznym.