Minister sprawiedliwości opublikował nazwiska osób, które po odwołaniu do komisji II stopnia uzyskały pozytywny wynik z egzaminów: adwokackiego oraz radcowskiego, przeprowadzonych w 14 – 17 czerwca 2011 r.. Komisja egzaminacyjna II stopnia działająca przy Ministerstwie Sprawiedliwości uwzględniła 51 proc. odwołań przyszłych adwokatów i 42 proc. – radców. Odwołało się aż 70 proc. zdających.
Zasady odwołania
Pozostali niezadowoleni z ustaleń komisji mogą skarżyć jej uchwały do sądu administracyjnego.
Warto przy tym pamiętać o zasadach ustalonych w orzecznictwie. Po pierwsze – skarży się całą uchwałę, a nie tylko jej część, która komisja rozpatrzyła negatywnie. Po drugie - od zdających egzamin zawodowy wymagany jest jednak profesjonalizm i wysoki stopień umiejętności formułowania zarzutów, wniosków oraz prezentacji poglądów na ich poparcie. Sam fakt wysokiego stopnia trudności zadania egzaminacyjnego nie może być uznany za dyskwalifikujący daną część egzaminu kończącego aplikację radcowską. I ta argumentacja nie przekona sędziów. Po trzecie – można powołać się na zasadę równego traktowania zdających i jednolitość kryterium ocen.
Jednolitość kryterium ocen
Konieczność stosowania jednolitych kryteriów ocen przy rozpoznawaniu odwołań do uchwał dotyczących egzaminów prawniczych znajduje swe odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 10 listopada 2010 r. sygn. akt VI SA/Wa 1410/10 uchylając uchwałę komisji egzaminacyjnej II stopnia w sprawie egzaminu radcowskiego stwierdził, iż niedopuszczalne i sprzeczne z zasadami ogólnymi kpa jest przyjmowanie innych kryteriów i stanowiska w sprawach, których istota oparta jest na tym samym zadaniu egzaminacyjnym. Sąd podkreślił, iż nie chodzi przy tym o ocenę pracy innych kandydatów, tylko o to, że w innej sprawie dokonana przez komisję ocena zadania diametralnie się różni. W innym wyroku, dotyczącym egzaminu adwokackiego WSA ustalił, że organ, ponownie rozpoznając odwołanie, powinien dokonać pełnej oceny pracy skarżącego z egzaminu adwokackiego uwzględnieniem powyższych uwag i wskazówek, a także ogólnych wynikających z powołanej ustawy zasad oceny w tym w szczególności wprowadzonej skali oceny prac cząstkowych, która pozwala na wydanie oceny od celującej do oceny tylko dostatecznej (sygnatura VI SA/Wa 2621/10).
Swoboda decyzji
Ponadto warto wiedzieć, że zgodnie z wyrokami WSA „organ ( w tym wypadku komisja) korzysta ze swobody decyzyjnej, bez której trudno byłoby sobie wyobrazić pracę zarówno egzaminatorów wystawiających tzw. oceny cząstkowe, jak i organów, których zadaniem jest podjęcie stosownych uchwał w tym przedmiocie. Należy zauważyć, że organ odwoławczy, a więc komisja egzaminacyjna II stopnia przy rozpoznawaniu sprawy na skutek wniesionego odwołania winna ocenić ją merytorycznie ponownie w pełnym zakresie, z uwzględnieniem przepisów art. 7, 77, 107 § 3 k.p.a. oraz art. 80 k.p.a. ( sygnatura WSA VI SA/Wa 668/11)
Egzaminy zawodowe: skuteczne odwołania
W odwołaniach do sądu administracyjnego od uchwał komisji egzaminacyjnej II stopnia przy Ministerstwie Sprawiedliwości nie warto powoływać się na zawiłość cazusów i pytań. Ale na zasadę jednolitych kryteriów ocen.