Rozmowa z wicedziekanem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Toruniu Wojciechem Gorczycą.
- Jak sobie radzą na rynku usług prawnych młodzi radcowie? Czy zakładają swoje kancelarie czy też dołączają do już istniejących?
- Izba toruńska, z uwagi na usytuowanie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, którego mury co roku opuszcza wielu absolwentów prawa, a także faktem, iż co roku zwiększa się liczba radców prawnych, jest rynkiem wymagającym dużego nakładu pracy w rozwój własnej kancelarii.
Na przykład, w tym roku złożyło ślubowanie 56 nowych radców prawnych. Część radców prawnych po ślubowaniu otwiera własne kancelarie, część zostaje tam, gdzie wcześniej pracowali podczas aplikacji. Duża grupa nie wykonuje w ogóle zawodu radcy prawnego, mimo nabytych uprawnień. Takie osoby pracują w urzędach, w przedsiębiorstwach, ale nie na stanowisku radcy prawnego.
- Jak te dane kształtują się w liczbach?
- W przypadku okręgu toruńskiego, w ostatnich trzech latach, od 2014 r. liczba radców prawnych ciągle wzrasta. W 2014 r. łącznie radców prawnych było 918, a już w 2016 r. jest ich 1021. Jednakże lista osób, które wykonują aktywnie zawód utrzymuje się na poziomie 78 proc. wszystkich radców.
Łączna liczba osób wykonujących zawód w naszym okręgu w 2016 r. wyniosła 1021, z czego 802 osoby czynnie wykonują zawód. Z tym, że wśród tych nie wykonujących zawodu znajdują się emeryci i renciści. Porównując lata 2014 - 2016 napływ nowych osób nie zmienia udziału procentowego radców czynnie wykonujących zawód radcy prawnego. Jak wskazałem wskaźnik ten od 2014 r. utrzymuje się na poziomie ok. 78 procent.
- Czy napływ nowych prawników obniża jakość pracy? Obserwuję więcej skarg do sadów dyscyplinarnych niż w latach ubiegłych.
- Stwierdzenie, że napływ nowych prawników obniża jakość pracy jest całkowicie bezzasadne. Zarówno ustawa o radcach prawnych, jak i Kodeks Etyki Radcy Prawnego zobowiązuje radców prawnych do świadczenia pomocy prawnej zgodnie z prawem, uczciwie, rzeczowo i z należytą starannością. Naruszenie przepisów ustawy oraz Kodeksu Etyki stanowi podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej.
W ostatnich trzech latach wpływa do Rzecznika Dyscyplinarnego średniorocznie około 25 skarg. Natomiast do Sądu Dyscyplinarnego w tym czasie skierowano średnio ok. 14 wniosków o ukaranie.
Świadomość prawna klientów zwiększa się z roku na rok. Należy wskazać, że nie zawsze skargi są zasadne.
SZKOLENIE DLA RADCÓW>>>
- W jaki sposób samorząd radcowski pomaga młodym radcom w przebiciu się na rynek?
- Przede wszystkim komisja KRRP pracuje przedzjazdowo w tej kwestii. OIRP w Toruniu stara się pomóc młodym radcom prawnym przede wszystkim poprzez angażowanie młodych radców prawnych w różne przedsięwzięcia, takie jak instytucja nieodpłatnej pomocy prawnej, ustanawianie obron z urzędu w sprawach karanych, wyznaczanie radców w ramach pomocy z urzędu, wyznaczanie radców prawnych w roli kuratorów.
Rozmawiała Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
Dowiedz się więcej z książki | |
Negocjacje dla prawników. Prawo cywilne
|