W 2009 r. aktem notarialnym spółka dokonała podwyższenia kapitału zakładowego o wartość otrzymanej w 2007 r. pożyczki od swojego udziałowca (spółki matki). Spółka zapłaciła podatek od czynności cywilnoprawnych zarówno z tytułu udzielonej pożyczki (w 2007 r. umowa pożyczki udzielona wspólnikowi spółki z o. o. traktowana była, jako zmiana umowy spółki) jak i z tytułu podwyższenia kapitału zakładowego o wartość zaciągniętej pożyczki.

W związku z powyższym spółka zwróciła się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z pytaniem o zasadność dwukrotnej zapłaty podatku z tego samego tytułu. Zdaniem spółki nie było podstaw prawnych, aby w 2009 r., przy dokonaniu zmiany umowy spółki w zakresie podwyższenia kapitału zakładowego o wartość zaciągniętej pożyczki spółka musiała ponownie dokonać zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy uznał stanowisko spółki za prawidłowe. W uzasadnieniu stanowiska Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnił, że jakkolwiek stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o PCC w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty to jednak w ustawie o PCC przewidziano też sytuacje, w których dokonanie czynności objętych opodatkowaniem korzysta ze zwolnienia. Od 1 stycznia 2009 r. zgodnie z art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o PCC zwolnieniu od podatku podlegają umowy spółki i ich zmiany związane z podwyższeniem kapitału zakładowego pokrytego z niezwróconych wspólnikom lub akcjonariuszom dopłat albo z niezwróconej pożyczki udzielonej spółce kapitałowej przez wspólnika lub akcjonariusza, które były uprzednio opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. Regulacja ta stanowi wyraz wynikającej z prawa europejskiego zasady jednokrotnego opodatkowania kapitału w spółkach kapitałowych.

Na podstawie art. 2 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319) art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o PCC, w zakresie uprzedniego opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych stosuje się do wartości kapitału zakładowego pokrytego przez spółkę kapitałową z pożyczki udzielonej tej spółce przez wspólników lub akcjonariuszy od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r.

Podsumowując, zmiana umowy spółki, polegająca na podwyższeniu kapitału zakładowego spółki ze środków zaciągniętej w 2007 r. pożyczki, stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, zwolnioną jednak z opodatkowania na podstawie art. 9 pkt 11 lit. b) ustawy o PCC.
(ITPB2/436-110/10/TJ)

Michał Malinowski Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line