Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu o szczegółowych obowiązkach kuratorów sądowych. Według projektu kierownik zespołu kuratorów będzie przydzielał sprawy. Będzie to czynił pod względem specjalizacji poszczególnych kuratorów.
Do tej pory obowiązywać nadzór terytorialny nad osobami zamieszkującymi w danej gminie, np. opieka nad małoletnimi uzależnionymi od alkoholu.
Przewidziano nową procedurę, w wypadku gdy podsądny nie zgłosi się do kuratora. Wtedy kurator będzie musiał ponownie go wezwać , następnie upomnieć i wreszcie zgłosić wniosek do sądu o zakończenie okresu próby i rozpoczęcie kary pozbawienia wolności.
Kurator uzyska również nowe uprawnienia na etapie wstępnym rozpoznania, czyli wgląd w akta sprawy.
Kuratorzy zauważają, że zmiany w rozporządzeniu wskazują na odchodzenie od modelu resocjalizacyjnego, na rzecz karno-represyjnego. Ponadto nowy model bardziej obciaża kuratorów pracą papierkową niż poprzednio.
Statystycznie rzecz ujmując liczba osób dozorowanych w Polsce spada. W ubiegłym roku dozorem objęto 115 tys. skazanych, a w 2010 r. 125 tys, w 2009 -128 tys.
Ale też polscy kuratorzy sądowi są najbardziej obciążeni w Europie. Na 18 tys. kuratorów zawodowych i 3 tys. społecznych przypada ponad 243 tys. osób.
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwosci, DGP