Jak zauważa autor komentarza, celem zarówno Komisji Europejskiej, która opracowała projekt dyrektywy, jak i polskiego ustawodawcy jest zapewnienie skutecznego dochodzenia roszczeń związanych z naruszeniem prawa ochrony konkurencji w całej Unii Europejskiej. Komisja dąży do przełożenia publicznoprawnej egzekucji norm ochrony konkurencji na ich egzekucję na drodze cywilnoprawnej. W przypadku tej ostatniej istotne jest usunięcie trudności, jakie napotykali dotąd poszkodowani. Były one związane z ustaleniem odpowiedniej podstawy prawnej (materialnoprawnej i procesowej) roszczeń, oszacowaniem szkody czy uzyskaniem dostępu do materiału dowodowego znajdującego się w posiadaniu pozwanego, w aktach spraw antymonopolowych lub u osób trzecich. Jej celem jest więc poprawa sytuacji procesowej poszkodowanego przez każdy rodzaj praktyki ograniczającej konkurencję.
Jednak autor podkreśla, że wbrew temu, co sugeruje się w niektórych artykułach omawiających ustawę, większość nowości będzie stosować się wyłącznie do roszczeń dotyczących tych naruszeń prawa ochrony konkurencji, do których doszło po 27 czerwca 2017 r. Dochodzący roszczeń co do naruszeń wcześniejszych będą mogli jednak skorzystać z ułatwień dowodowych, ale tylko jeżeli postępowanie w sprawie tych roszczeń zostanie wszczęte po wejściu w życie ustawy.
Autor komentarza przyznaje, że zakres podmiotowy uprawnienia do odszkodowania jest rozszerzony w stosunku do odpowiedzialności deliktowej opartej na przepisach Kodeksu cywilnego. Jak zauważono w uzasadnieniu projektu ustawy, „na tle ogólnych przepisów o odpowiedzialności deliktowej zawartych w Kodeksie cywilnym dominuje pogląd, iż uprawniona do odszkodowania jest tylko osoba bezpośrednio dotknięta skutkami zdarzenia szkodzącego”. Ustawa precyzuje zatem, że roszczenie odszkodowawcze przysługuje w tym przypadku „komukolwiek”. Co więcej, w art. 4 ustawy o roszczeniach zaznaczono, że przysługuje ono również nabywcy pośredniemu, dodając domniemanie, że poszkodowany przez naruszenie prawa ochrony konkurencji bezpośredni nabywca towarów lub usług przerzucił nadmierne obciążenie spowodowane naruszeniem na swojego odbiorcę, tzw. nabywcę pośredniego.
Więcej>>>
Dochodzenie odszkodowań za zmowy nie takie łatwe
Od 27 czerwca 2017 r. obowiązuje ustawa, która ma ułatwić dochodzenie odszkodowań za zmowy rynkowe. Czy na pewno? Na pewno łatwiej będzie spróbować twierdzi Marcin Kulesza z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.