1 marca 2017 r. weszła w życie ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Dała ona funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej uprawnienia do wykonywania czynności operacyjno-rozpoznawczych w zakresie tzw. zakupu kontrolowanego, kontrolowanego wręczenia lub przyjęcia korzyści majątkowej i tzw. przesyłki niejawnie nadzorowanej.
Jak uzasadnia Ministerstwo Sprawiedliwości te uprawnienia są tożsame z uprawnieniami funkcjonariuszy innych służb, tak samo powinno być więc z ochroną danych celników - świadków.
Rozporządzenia dotyczy zachowania w tajemnicy okoliczności umożliwiających ujawnienie tożsamości świadka oraz sposobu postępowania z protokołami z zeznań takich świadków. We wniosku dotyczącym celnika, świadka, który wykonywał czynności operacyjno-rozpoznawcze - podobnie jak w przypadku funkcjonariuszy innych służb - ma znaleźć się jedynie jego indywidualny, niepowtarzalny numer ewidencyjny, a adresem do korespondecji ma być adres właściwej jednostki organizacyjnej, w tym przypadku Krajowej Administracji Skarbowej.
W dokumencie mają zostać też wskazane okoliczności uzasadniające obawę "niebezpieczeństwa dla życia, zdrowia, wolności albo mienia w znacznych rozmiarach świadka lub osoby dla niego najbliższej".