Roszczenie dotyczyło spadkobierców byłych właścicieli nieruchomości warszawskiej, którym odebrano własność na mocy tzw. dekretu Bieruta z 1945 r.
Źródło szkody
Spadkobiercy b. właścicieli dochodzili ok. 2 mln zł.
W tej sprawie SN w składzie 7 sędziów wydał uchwałę, zgodnie z którą "w razie stwierdzenia nieważności decyzji administracyjnej utrzymującej w mocy decyzję odmawiającą ustanowienia na rzecz byłego właściciela nieruchomości prawa użytkowania wieczystego na tej nieruchomości na podstawie przepisów dekretu tzw. warszawskiego z 1945 r., źródłem poniesionej przez niego szkody nie jest decyzja wydana z naruszeniem prawa, zezwalająca na sprzedaż lokali w budynku położonym na tej nieruchomości."
Sprzedaż lokali nie ma znaczenia
Sąd Najwyższy wskazał, że związek przyczynowy (art. 361 § 1 k.c.) występuje tylko między decyzją dekretową a szkodą wyrządzoną byłym właścicielom i ich następcom prawnym. Jest to skutek pozbawienia ich prawa własności nieruchomości. Związek ten dotyczy też odmówienia prawa własności czasowej, czy też użytkowania wieczystego w zależności od tego, kiedy decyzja była wydawana. Sprzedaż lokali przez skarb państwa, jako nowego właściciela nie ma znaczenia dla dawnych właścicieli, gdyż oni nie tracili własności, która do nich nie należała.
Szkodliwa decyzja
Spadkobiercy b. właścicieli dochodzili zapłaty odszkodowania za szkodę powstałą w wyniku wydania w latach 1976 -1985 decyzji administracyjnych, zezwalających na sprzedaż lokali mieszkalnych znajdujących się w budynku objętym działaniem dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy. Z tym, że lokale w budynku zostały zbyte przez skarb państwa po odmowie przyznania poprzednikom prawnym powodów prawa własności czasowej.
SN: decyzje lokalowe wydane z naruszeniem prawa nie są źródłem szkody
Orzeczenie administracyjne z 1967 r., dotyczące tej kwestii zostało utrzymane w mocy decyzją ostateczną organu drugiej instancji, uznaną w 2001 r. za nieważną decyzją Prezesa Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast.
Orzeczeniem z 2008 r. samorządowe kolegium odwoławcze , w wyniku rozpatrzenia odwołania, uchyliło pierwotne orzeczenie administracyjne i przekazało sprawę o przyznanie prawa użytkowania wieczystego do ponownego rozpoznania organowi pierwszej instancji. W następstwie tego, na podstawie wniosku złożonego w 1948 r., zostało ponownie przeprowadzone postępowanie i decyzją Prezydenta m.st. Warszawy z 2012 r. ustanowiono prawo użytkowania wieczystego
gruntu.
Dziejowa sprawiedliwość w art.5 kc
W trakcie rozpatrywania skargi kasacyjnej przez SN, 15 czerwca br. problemem był termin przedawnienia roszczenia.
Radca prawny Adam Kużnicki twierdził, że skarb państwa odpowiada za powstałą szkodę, spowodowaną sprzedażą lokali. I należy rozważyć zastosowanie art. 5 kc.( zasady współżycia społecznego).
- Sąd Najwyższy powinien dać przykład sądom powszechnym stosowania w takich sprawach art. 5 kc - przekonywał radca Kuźnicki.
Innego zdania była Maria Twaróg reprezentująca Prokuratorię SP, wnosiła o oddalenie skargi.
Sygnatura akt CSK 335/16, postanowienie z 15 czerwca 2018 r.
Dekret o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze miasta stołecznego Warszawy. Komentarz
Sąd Najwyższy
Potrzebujesz WIĘCEJ wiarygodnych informacji o zagadnieniu Sąd Najwyższy? Sprawdź, co jeszcze na ten temat znajdziesz w LEX.
LEX Search – nowa wersja wyszukiwarki LEX z elementami sztucznej inteligencji. Chcesz łatwiej i szybciej znaleźć właściwe dokumenty?
Sprawdź, co zyskasz dzięki LEX Search >>