Na najbliższym posiedzeniu 27 sierpnia br Sejm rozpatrzy sprawozdanie ministra spraw wewnętrznych z realizacji w 2013 r. ustawy z dnia 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Tak jak w latach poprzednich utrzymuje się bardzo mała liczba zezwoleń wydanych na nabycie, objęcie akcji lub udziałów w spółkach będących właścicielami albo użytkownikami wieczystymi nieruchomości położonych w Polsce, albowiem obrót kapitałowy dla podmiotów pochodzących z Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Konfederacji Szwajcarskiej jest swobodny, czyli brak jest ograniczeń w tym zakresie.
Realizując przepisy ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców w 2013 r. minister spraw wewnętrznych wydał: 252 zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych o łącznej powierzchni 697 ha 15 a, w tym 161 zezwoleń na nabycie nieruchomości rolnych i leśnych o łącznej powierzchni 660 ha 90 a, 57 zezwoleń na nabycie lokali użytkowych oraz mieszkaniowych o łącznej powierzchni 3638,63 m2, 11 zezwoleń na nabycie akcji i udziałów w spółkach będących właścicielami lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości w Polsce o powierzchni 12 ha 45 a. Zezwolenia dotyczyły najczęściej nieruchomości położonych w województwach: zachodniopomorskim, lubuskim oraz wielkopolskim. Wśród podmiotów, którym wydano zezwolenia, dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Ukrainy i Niemiec.
W 2013 r. minister spraw wewnętrznych wydał 33 decyzje odmawiające cudzoziemcom udzielenia zezwolenia na nabycie nieruchomości gruntowych oraz lokali. W ramach wymienionej liczby decyzje negatywne zostały wydane z powodu nie wykazania przez cudzoziemca jego trwałych więzi z Polską bądź braku spełnienia ustawowych przesłanek uzasadniających wydanie zezwolenia. W ramach wskazanej liczby wszystkich decyzji odmownych 8 decyzji odmownych zostało wydanych z powodu wyrażenia sprzeciwu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Minister spraw wewnętrznych w ramach ustawowych kompetencji podejmuje również czynności z zakresu badania legalności nabycia przez cudzoziemców nieruchomości, udziałów lub akcji. W przypadku stwierdzenia, że transakcja została zawarta zgodnie z przepisami ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców dokonywany jest wpis do rejestru nieruchomości nabytych przez cudzoziemców, odpowiednio, za zezwoleniem lub bez obowiązku uzyskania zezwolenia. W 2013 r. liczba odnotowanych transakcji dotyczących nabycia wszystkich nieruchomości gruntowych przez cudzoziemców utrzymywała się na zbliżonym poziomie do roku poprzedniego. Tak jak w poprzednich latach większość nabywców stanowili obywatele i przedsiębiorcy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Zainteresowanie cudzoziemców w sferze obrotu polskimi nieruchomościami kształtuje się na stałym poziomie. Z danych zgromadzonych w prowadzonych rejestrach wynika, że cudzoziemcy, zarówno na podstawie wymaganego zezwolenia jak i bez obowiązku ubiegania się o udzielenie zezwolenia, nabyli w 2013 r. nieruchomości gruntowe o łącznej powierzchni 2941 ha 11a, na podstawie 4372 zarejestrowanych transakcji, w tym nieruchomości rolne i leśne o łącznej powierzchni 572 ha 89 a – na podstawie 404 zarejestrowanych transakcji; lokale mieszkaniowe i użytkowe o łącznej powierzchni 332.389,55 m2, na podstawie 4286 transakcji; zarejestrowano 160 transakcji nabycia udziałów lub akcji w spółkach będących właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o łącznej powierzchni 5802 ha 34 a. W 2013 r. najwięcej nieruchomości gruntowych cudzoziemcy nabyli w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, a wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Niemiec i Holandii.
W związku z tym, iż zezwolenie ważne jest dwa lata od jego wydania, a wyłącznie od stron transakcji zależy to, kiedy dojdzie do zawarcia umowy, dane dotyczące liczby zezwoleń w danym roku kalendarzowym nie pokrywają się z danymi dotyczącymi dokonywanych transakcji nabywania nieruchomości na podstawie zezwolenia. Ponadto, nie każde zezwolenie oznacza faktyczne nabycie nieruchomości przez cudzoziemca, bowiem strony transakcji mogą odstąpić od zamiaru zawarcia umowy.
Cudzoziemcy otrzymali 33 odmowy zakupu ziemi i 252 zezwolenia
W 2013 r. najwięcej nieruchomości gruntowych cudzoziemcy nabyli w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, a wśród nabywców dominowały podmioty reprezentujące obywatelstwo lub kapitał Niemiec i Holandii.