44 naukowców i dwa zespoły odebrały z rąk premier Ewy Kopacz Nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną i za rozprawy doktorskie i habilitacyjne. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Warszawie. - Moim celem, celem mojego rządu jest to, abyśmy jak najszybciej skrócili dystans cywilizacyjny do najbogatszych krajów, krajów Zachodu. Żeby tak się stało, nasza nauka przede wszystkim musi być na jak najwyższym poziomie - powiedziała premier Ewa Kopacz, wręczając nagrody prezesa Rady Ministrów za działalność naukową i artystyczną.
Lech Gardocki w 1966 ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, był uczniem Igora Andrejewa. W 1969 zdał egzamin sędziowski. W 1971 uzyskał stopień doktora nauk prawnych, w 1979 został doktorem habilitowanym w dziedzinie prawa karnego za pracę pt. Zagadnienia internacjonalizacji odpowiedzialności karnej za przestępstwa popełnione za granicą.
Od 4 lipca 1996 orzeka jako sędzia Sądu Najwyższego w Izbie Karnej. 17 października 1998 po raz pierwszy objął urząd Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, a z dniem 18 października 2004 został powtórnie powołany przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego na drugą kadencję (na okres do 18 października 2010). Jako Pierwszy Prezes SN pełnił równocześnie funkcję Przewodniczącego Trybunału Stanu.
W 2010 został odznaczony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[1]. Z dniem 3 marca 2011 przeszedł w stan spoczynku.
Były pierwszy prezes SN nagrodzony za działalność naukową
Lech Gardocki, prawnik, profesor nauk prawnych, sędzia, od 17 października 1998 do 18 października 2010 Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, otrzymał w poniedziałek nagrodę Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową.