Technologia biometryczna rozwija siê na naszych oczach. Znajduje ona coraz szersze zastosowanie zarówno w sektorze bezpieczeństwa publicznego jak i poza nim. Urządzenia wykorzystujące identyfikatory biometryczne do identyfikacji osoby lub weryfikacji jej tożsamości są z roku na rok udoskonalane.
Naukowcy wskazują na możliwość zastąpienia obecnie najczęściej wykorzystywanych cech (takich jak odciski palców) przez nowe, trudniejsze do podrobienia właściwości ludzkiego ciała (takie jak tęczówka czy układ naczyń krwionośnych dłoni). Podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zmniejszenie ryzyka fałszowania tożsamości są tymi zaletami identyfikatorów biometrycznych, które powodują, że są one coraz popularniejsze w dokumentach czy różnego rodzaju systemach.
Trzeba jednak pamiętać, że za wprowadzanie nowoczesnych zabezpieczeń musimy zapłacić pewną cenę. W tym przypadku jest to częściowa utrata anonimowości wyrażająca
się w zgodzie na przechowywanie tak wrażliwych danych w systemach komputerowych.
Cały artykuł >>> " Biometria w prawie Unii Europejskiej i Polski..." Prokurator - Nr 1-2/2010
Biometria - korzyści, koszty, zagrożenia
Wprowadzenie w czerwcu 2009 roku nowych paszportów zawierających dwie cechy biometryczne spowodowało burzliwą dyskusję na temat zachowania równowagi pomiędzy wdrażaniem coraz nowoczeoeniejszych technologicznych zabezpiecze chroniących jednostkę przed różnego rodzaju zagrożeniami, a prawem do prywatnooeci obywatela zapisanym w Konstytucji. Warto więc przyjglądać się, czym jest biometria i jakie są konsekwencje, zarówno pozytywne jak i negatywne, wprowadzania do naszego życia urządzeń, których celem jest wykorzystywanie identyfikatorów biometrycznych w procesie identyfikacji osoby bądź weryfikacji jej tożsamooeci - pisze na łamach czasopisma "Prokurator" Magdalena Tomaszewska doktorantka w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.