Według autorów projektu, posłów Nowoczesnej dotychczasowe przepisy Kodeksu cywilnego nie normują w sposób pełny kwestii związanych z wykonywaniem prawa pierwokupu, a także bezpieczeństwa podmiotów uczestniczących w tym obrocie.
Na gruncie wieloletnich doświadczeń związanych z praktycznymi aspektami obowiązywania przepisów odnoszących się do pierwokupu, zwiększenia wymaga w pierwszej kolejności bezpieczeństwo podmiotów zobowiązanych z prawa pierwokupu, tak by transakcje jako całość cechowała przejrzystość i pewność.
Reglamentacja to ingerencja w sferę własności oraz przede wszystkim w gospodarkę i nie może prowadzić do zmniejszenia wzajemnego zaufania podmiotów uczestniczących w obrocie nieruchomościami. Obecne uregulowania prawne prowadzą do zahamowania gospodarki, bowiem podmioty uczestniczące w transakcjach, w których występuje instytucja pierwokupu, cechuje bierność, brak wzajemnego zaufania, a w konsekwencji rezygnacja z możliwości przeprowadzania potencjalnych transakcji.
Zostanie zmieniony art. 597 par.2 i według noweli jeżeli zawarcie umowy sprzedaży rzeczy, której dotyczy prawo pierwokupu, wymaga aktu notarialnego, oświadczenie o wykonaniu prawa pierwokupu powinno być złożone w tej samej formie.
Nowelizacja nakłada także obowiązki na notariuszy. Notariusz zobowiązany będzie zawiadomić zobowiązanego z prawa pierwokupu o wykonaniu prawa pierwokupu przez uprawnionego w terminie 3 dni od dnia wykonania prawa pierwokupu.
Takie rozwiazanie według autorów zapobiegnie niepewności i sporów co do tego, kto jest zobligowany do doręczenia oświadczenia, a także kiedy i w jaki sposób należy zabezpieczyć cenę uzyskaną z tytułu sprzedaży nieruchomości.