- Pomysł powołania Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) oceniamy pozytywnie i deklarujemy wsparcie przy jego realizacji - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, podczas roboczego spotkania przedstawicieli rządu i biznesu w sprawie powstania Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego.
Wicepremier Pawlak powiedział, że utworzenie Centrum będzie dobrym przykładem współpracy sektora publicznego i prywatnego, a jego funkcjonowanie będzie promować ideę PPP. – Może ono również pełnić rolę zewnętrznego arbitra, który wyznaczy dobre praktyki i standardy w tej dziedzinie – dodał. Wiceminister Adam Szejnfeld odpowiedzialny w Ministerstwie Gospodarki za sprawy PPP podkreślił, że jego zdaniem wiele zależy od statusu Centrum. – Najlepszą i gwarantującą największe bezpieczeństwo podmiotów zainteresowanych PPP będzie formuła instytucji pozarządowej. Taki wariant będziemy popierać – dodał. Zwrócił uwagę, że w resorcie gospodarki trwają prace nad nową ustawą o PPP. – Planujemy także przygotowanie programów upowszechniających realizację przedsięwzięć w ramach partnerstwa – dodał.
Thomas Berrett z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) zadeklarował pomoc merytoryczną i finansową przy realizacji projektu. – To powinna być instytucja przystosowana do polskich warunków a nie kopia zagranicznych rozwiązań – dodał. Upowszechnianie projektów PPP oraz ich współfinansowanie jest jednym z kluczowych zadań EBI. Prezydent PKPP „Lewiatan” Henryka Bochniarz podkreśliła, że bez wsparcia strony rządowej oraz EBI nie udałoby się zainicjować tego przedsięwzięcia. Z kolei Irena Herbst przedstawiła aktualny stan realizacji projektu Centrum. – Przygotowaliśmy już analizy prawne i ekonomiczne, a teraz zajmiemy się wyborem najlepszej formy działalności. Rozważamy opcję fundacji lub stowarzyszenia – dodała. Przedstawiła też podstawowe zadania przyszłego Centrum m.in. opracowywanie standardów umów i procedur, monitorowanie przedsięwzięć PPP oraz przygotowywanie propozycji zmian regulacyjnych.
Projekt utworzenia Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego realizowany jest od października 2007 r. Podstawowym celem Centrum będzie promocja inwestycji realizowanych z udziałem instytucji publicznych i prywatnych. Centrum ma również znieść bariery, które w tej chwili hamują inwestycje w ramach PPP w Polsce. W jego budowę wraz z PKPP „Lewiatan” zaangażowało się kilkadziesiąt instytucji, m.in. inne organizacje pracodawców, firmy doradcze, banki, kancelarie prawnicze i organizacje samorządowe. Z pomocy centrum mógłby korzystać sektor publiczny realizujący programy w ramach partnerstwa. Zadaniem Centrum byłoby przygotowywanie standardów dotyczących umów i trybów postępowania, a także ich późniejszy audyt. Eksperci mieliby także popularyzować PPP, prowadzić działalność edukacyjną, monitorować przedsięwzięcia realizowane w tym systemie oraz przygotowywać propozycje zmian w prawie, a przy okazji monitorować i analizować wskazane projekty PPP.
–Trzeba się spieszyć, bo gminy zbliżają się do ustawowego, 60-procentowego progu finansowania inwestycji długiem. Wkrótce będą miały problem ze zdobyciem pieniędzy na kolejne przedsięwzięcia - ostrzega Christian Schnell, wspólnik parhner zarzadzający w kancelarii BSJP Legal and Tax Advice. Na podobne rozwiązania zdecydowano się m.in. w Niemczech, Czechach oraz Wielkiej Brytanii, gdzie zespół ekspertów Task Force Partnership UK w ciągu 5 lat wspomógł 400 projektów wartych łacznie 60 mld euro. Z kolei zespół niemiecki działający przy ministerstwie budownictwa, transportu i rozwoju miast uczestniczył w takich 200 przedsięwzięciach, z których 80 procent realizowano na szczeblu komunalnym.
Bank i Minister wspierają PPP
Ministerstwo Gospodarki pozytywnie ocenia pomysł powołania Centrum Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Pomoc finansową deklaruje też Europejski Bank Inwestycyjny. Podstawowym celem Centrum będzie promocja inwestycji realizowanych z udziałem instytucji publicznych i prywatnych.