99% ankietowanych przez TNS OBOP nie korzystało w ciągu ostatnich 5 lat z usług prawniczych. Tylko 1 proc. odpowiada, że nie było ich stać na taką usługę. Prawnikom ufa jedynie 19 proc. Polaków.
- To świadczy o tym, że Polacy nie mają świadomości potrzeb korzystania w różnych sytuacjach życiowych z usług prawniczych. Jeśli korzystają to dlatego, że mają nóż na gardle, a nie dlatego, żeby zapobiec jakiemuś nieszczęściu, np. nieszczęściom związanym z opcjami walutowymi –powiedział podczas konferencji Krajowej Izby Radców Prawnych prof. Janusz Czapliński.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Krajowej Rady Radców Prawnych największą grupą społeczną korzystającą z usług prawniczych są przedsiębiorcy oraz kobiety w przedziale wiekowym 36-55 lat z wykształceniem wyższym. Osoby, które zdecydowały się na skorzystanie z usług prawniczych kierowały się głównie opinią znajomych 41%, istotna przy wyborze była także rada kogoś z rodziny, którą kierowało się 27% respondentów, tylko 21% respondentów polegało na własnym rozeznaniu i co interesujące przy wyborze usługodawcy nikłe znaczenie mają ogłoszenia prasowe (zaledwie 1%).
Najczęstszą formą wybieranych usług były w 49% postępowania cywilne lub karne, 38% stanowiły porady, kolejne to opinie prawne ( 13%). W ankiecie zostały również zbadane poszczególne grupy zaufania publicznego. Wśród respondentów największym zaufaniem publicznym cieszą się nauczyciele bo aż w 50 %, na drugim miejscu byli lekarze 38%, następnie dziennikarze 26%, adwokatom, radcom prawnym oraz sędzią zaufało jedynie 19%, na dalszych pozycjach byli celnicy 14%, prokuratorzy 13%, biznesmeni 10% oraz politycy, którzy otrzymali jedynie 2%. W badaniach znalazły się również pytania dotyczące najbardziej i najmniej skorumpowanych grup prawniczych. Wg respondentów najbardziej podatni na korupcje są sędziowie bo aż w 20%, najmniej zdaniem 30% respondentów radcowie prawni.
Jak odbieramy prawników? Z badań wynika, że 39% respondentów nie ma zdania na temat prawników, zła i pozytywna opinia rozkłada się prawie jednakowo, 31% respondentów ocenia ich pozytywnie, 30% negatywnie. Ponadto 46% uważa ze prawnicy są pazerni na pieniądze, dla 36% badanych są niewrażliwi na krzywdę ludzką, jako zadufanych oraz wywyższających odbiera ich 26%, za zbyt drogich ocenia ich 25%. Na negatywną opinię składa się ich nieuczciwość w 22%, niekompetencja 19%, dalej sytuują się ich negatywne opinie pod względem niezrozumiałości języka w 17%, tyle samo procent badanych uważa ze są oni niesprawiedliwi i nieobiektywni, mniejsze znaczenie ma zbyt mało czasu dla klientów 15%, niedostępność 14% oraz nieterminowość 3%.
A za co cenimy prawników? W 66% za kompetencje, w 21% za terminowość i skrupulatność, wg 18% badanych są uczciwi i obiektywni, uczciwi są tylko dla 12%. Najmniej cenimy ich za wrażliwość ludzką bo tylko w 7%, za brak pazerności 4% oraz z innych powodów 9%. Wpływ na wizerunek poszczególnych zawodów prawniczych mają media. Poprzez media oceniamy w 30% prace prawników za nierzetelną, w 35% za rzetelną , taki sam odsetek osób nie ma zdania na ten temat. Silny wpływ kreowania opinii przez media wydaję się być uzasadniony, skoro w ciągu 5 ostatnich z usług prawniczych skorzystało jedynie 14% badanych. Badanie przeprowadzono w grudniu 2008 r. na reprezentatywnej grupie 1000 osób.
Badania : Czy lubimy prawników?
99% ankietowanych przez TNS OBOP nie korzystało w ciągu ostatnich 5 lat z usług prawniczych. Tylko 1 proc. odpowiada, że nie było ich stać na taką usługę. Prawnikom ufa jedynie 19 proc. Polaków.