Działający od 1994 roku Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu przy Polskim Komitecie Olimpijskim (dalej „Trybunał”) od 2001 roku miał status sądu polubownego rozstrzygającego część sporów w sporcie z mocy ustawy, nie zaś na podstawie umowy stron. Arbitraż obligatoryjny został utrzymany w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym (Dz.U. Nr 1555 poz. 1298 ze zm). Od orzeczeń Trybunału przysługiwał nadzwyczajny środek zaskarżenia w postaci skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego, opartej o zarzut rażącego naruszenia przepisów prawa lub oczywistej niesłuszności orzeczenia.
Powołaną regulację zastąpiła jednak nowa ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 127, poz. 857) obowiązująca od 16 października 2010 r. Zmodyfikowała ona znacząco strukturę i charakter sportowego sądownictwa polubownego w Polsce, zabrakło w niej bowiem uregulowania dotyczącego Trybunału. Nie oznacza to jednak, że Trybunał czy też inne sądy polubowne funkcjonujące przy związkach sportowych przestaną istnieć. Zlikwidowano jedynie atrybut obligatoryjności Trybunału w związku ze sporami określonego rodzaju. Więcej>>>
Arbitraż w sprawach sportowych już nie obligatoryjny, ale możliwy
W nowej ustawie o sporcie zabrakło regulacji dotyczących Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu, który wcześniej obligatoryjnie rozstrzygał część sporów sportowych. Nie oznacza to jednak, że postępowanie polubowne w takich sporach jest niemożliwe - twierdzą Paweł Mazur i Natalia Rutkowska z Zespołu Postępowań Sądowych i Arbitrażowych kancelarii Wardyński i Wspólnicy.