W ocenie Zespołu Ekspertów oczywiście bezzasadna jest skarga do Trybunału Konstytucyjnego wysłana przez prof. Kamila Zaradkiewicza kwestionująca wybór sędziów z kilku lat przez poprzednią KRS.
Czytaj: Kamil Zaradkiewicz pyta o status sędziów wskazanych przez poprzednią KRS
Co więcej, 9 lipca 2019 r. prof. Kamil Zaradkiewicz wydał postanowienie, w którym pod pozorem zabezpieczenia stara się pozbawić – w świetle prawa w sposób nieskuteczny – Prezesa SN kierującego Izbą Cywilną jego uprawnień ustawowych i regulaminowych.
W odpowiedzi I Prezes Sądu Najwyższego skierował do Rzecznika Dyscyplinarnego SN żądanie podjęcia czynności wyjaśniających w związku z podejrzeniem popełnienia przez prof. Kamila Zaradkiewicza przewinienia służbowego przy wydawaniu postanowień z 1 i 9 lipca 2019 r. w sprawie IV CSK 176/19.
Lepiej nie orzekać
Zespół Ekspertów Prawnych Fundacji im. Stefana Batorego apeluje do osób, które zostały wybrane na stanowiska sędziów Sądu Najwyższego w 2018 r., by w związku z poważnymi wątpliwościami dotyczącymi prawidłowości ich wyboru, wstrzymały się od działalności orzeczniczej do czasu wydania orzeczenia przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz przez Naczelny Sąd Administracyjny, przed którym w dalszym ciągu zawisłe są sprawy odwołań od uchwał powołujących te osoby na stanowiska sędziów w Sądzie Najwyższym.
"Apelujemy o powstrzymanie się od wątpliwych merytorycznie, a zwłaszcza motywowanych politycznie, działań, które – poprzez próbę zakwestionowania dwóch dekad działalności Krajowej Rady Sądownictwa i skuteczności powoływania w tym czasie sędziów – przyniosłyby katastrofalne skutki dla stabilności systemu prawnego, pewności obrotu oraz ochrony praw i wolności człowieka i obywatela" - ostrzegają prawnicy.
Nazwiska sygnatariuszy
Pod apelem podpisali się:
- dr Ryszard Balicki, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego
- Łukasz Bojarski, prezes zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRiS, były członek Krajowej Rady Sądownictwa
- dr Piotr Bogdanowicz, Katedra Prawa Europejskiego, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
- Jacek Czaja, prezes Towarzystwa Prawniczego w Lublinie, były wiceminister sprawiedliwości
- dr hab. Monika Florczak-Wątor, profesor w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Jarosław Gwizdak, członek Zarządu Instytutu Prawa i Społeczeństwa INPRIS, były sędzia i prezes sądu rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach
- dr Wojciech Jasiński, adiunkt w Katedrze Postępowania Karnego Uniwersytetu Wrocławskiego
- dr Piotr Kładoczny, Katedra Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego, sekretarz zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
- dr hab. Marcin Matczak, profesor w Katedrze Filozofii Prawa i Nauki o Państwie Uniwersytetu Warszawskiego, partner w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k.
- Magdalena Mierzewska-Krzyżanowska, radca prawny, była szefowa działu w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu
- dr hab. Tomasz Pietrzykowski, profesor w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Uniwersytetu Śląskiego
- dr Anna Śledzińska-Simon, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego
- dr Tomasz Zalasiński, członek zarządu Stowarzyszenia im. prof. Zbigniewa Hołdy, Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka sp.k.
- prof. dr hab. Fryderyk Zoll, Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor Uniwersytetu w Osnabrück
Sprawdź również książkę: Orzecznictwo Sądu Najwyższego. Izba Cywilna - Nr 6/2019 >>