Przez ostatnie lata Agnieszka Ferek prowadziła projekty w formule PPP w jednej z wiodących międzynarodowych kancelarii prawnych. W ostatnich miesiącach sfinalizowała największą na polskim rynku transakcję w tym modelu - spalarnię odpadów dla miasta Poznania.
Agnieszka Ferek specjalizuje się w aspektach prawnych szeroko rozumianego Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Doradzała m.in. przy projektach: budowy, eksploatacji i finansowania Autostrady A2, lotniska w Szymanach, lokali komunalnych w Krakowie, wiat przystankowych w Warszawie czy Aquaparku w Katowicach. Przez ostatnie dwa lata była głównym doradcą i koordynatorem kwestii prawnych partnera prywatnego w związku z projektem budowy spalarni odpadów w Poznaniu o wartości 3,5 mld PLN. Jest to największy projekt PPP w Polsce, pierwszy w dziedzinie gospodarki odpadami, pierwszy z finansowaniem unijnym i jeden z pierwszych zakończony podpisaniem umowy PPP z zamkniętym finansowaniem.
"Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że dołączył do nas zespół specjalizujący się w partnerstwie publiczno-prywatnym. Zespół ten, prowadzony przez Agnieszkę Ferek, wybitnego, rekomendowanego prawnika PPP, wzmocni nie tylko nasze działania na tej właśnie niwie, ale całą kancelarię, uzupełniając kompetencje jakie mamy w projektach infrastrukturalnych realizowanych przez praktyki takie jak finansowa, nieruchomości czy energetyczna" - mówi Marcin Gmaj, partner zarządzający kancelarii Baker & McKenzie.
"Poznański projekt PPP, uznawany za pilotażowy, z pewnością posłuży za przykład dla innych miast i inwestycji nie tylko w sektorze gospodarki odpadami. Tym bardziej, że pomimo wysokiego stopnia skomplikowania już dziś planowane są kolejne projekty w tej samej formule, m.in spalarnie odpadów w Łodzi i Gdańsku oraz mosty we Wrocławiu. Jesteśmy przekonani, że również coraz więcej partnerów prywatnych będzie zainteresowanych zaangażowaniem się w projekty PPP w Polsce, a nasze wszechstronne doświadczenie w ramach Grupy Infrastrukturalnej kancelarii pomoże klientom w sprawnym przeprowadzeniu transakcji na każdym z jej etapów i niezależnie od sektora działalności. Tym bardziej, że obie strony transakcji w modelu PPP coraz częściej doceniają korzyści z tej formuły - partner prywatny gwarancję wieloletniego kontraktu z pewnym zyskiem, a podmiot publiczny funkcjonującą infrastrukturę" - wyjaśnia Agnieszka Ferek, partner w Baker & McKenzie odpowiedzialny za Praktykę PPP.
Agnieszka Ferek posiada praktyczne doświadczenie w realizacji projektów PPP i dzieli się nim, m.in. podczas konferencji i seminariów poświęconych tej tematyce. Jest też autorką licznych publikacji na temat prawnych aspektów PPP. Jej doświadczenie w obszarze PPP zostało docenione m.in. przez Chambers Europe.