Adwokat Szymon Pawelec twierdzi, że zmiany w kodeksie postępowania karnego, które wchodzą w życie 1 lipca br. będą bezpośrednio rzutowały na jakość obrony realizowanej przez adwokatów i radców prawnych oraz na sposób działania prokuratury.
- Z nowelizacją z 2013 roku zdołaliśmy się oswoić, ale jeśli jednak idzie o nowelizację postępowania karnego z lutego 2015 roku, opublikowaną pod koniec marca br. wiedza jest niezwykle mała lub też anegdotyczna - mówi adw. Pawelec.
Z punktu widzenia przebiegu procesu akcentuje się problem, jak strony będą sobie radziły z odczytywaniem protokołów czy prywatnym gromadzeniem dowodów, natomiast zbyt mało mówi się o problemie bardziej doniosłym. - Otóż wraz ze zmianą filozofii karania przyjdzie nam bronić klientów kierując się zupełnie innymi niż dotychczas priorytetami - twierdzi adw. Pawelec.
Po pierwsze trzeba będzie bronić w sposób bardzo cywilistyczny - zaznacza. Ważny będzie element kompensacyjny, obrońca musi mieć na uwadze dalszy ciąg procesu w postaci powództwa cywilnego. Ale tak naprawdę sąd karny teraz może w całości rozstrzygnąć kwestie szkody i krzywdy.
Po drugie - wprowadza się dozór elektroniczny jako alternatywę do środków karnych. W modelu dotychczasowym dozór elektroniczny był formą kary pozbawienia wolności. Teraz dozór jest elementem kary ograniczenia wolności.
Dozór jest sankcją surową i bardziej dotkliwą niż prace społeczne. - Z mojego doświadczenia wynika, że oskarżeni będą prosić obrońców o powiązanie kary ograniczenia wolności z innym elementem np. majątkowym - twierdzi adwokat.
Wypowiedź w dyskusji, która odbyła się 24 czerwca br. w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie na konferencji p.t " System dozoru elektronicznego",
Rok wydania: 2013
Tomasz Grzegorczyk,Jacek Izydorczyk,Radosław Olszewski
Z problematyki funkcji procesu karnego