Michał Kaczorowski
Kancelaria DLA Piper
W chwili obecnej w Sejmie prowadzone są prace nad uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Spółek Handlowych, która ma implementować do polskiego porządku prawnego postanowienia Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie trans-granicznego łączenia się spółek kapitałowych.
Należy ocenić, że w powyższym projekcie poprawnie zostały skodyfikowane postanowienia zawarte w tej Dyrektywie. Wraz z wejściem w życie Ustawy o uczestnictwie pracowników w spółce powstałej w wyniku transgranicznego połączenia się spółek, nastąpi pełna implementacja postanowień wskazanej Dyrektywy. Jednak w tym przypadku warto zwrócić uwagę na inną kwestię. Otóż zgodnie z Artykułem 19 Dyrektywy „Transpozycja”, Państwa Członkowskie są zobowiązane wprowadzić w życie przepisy prawne, wykonawcze i administracyjne, niezbędne dla jej wykonania najpóźniej do 15 grudnia 2007 roku. Taka treść tego postanowienia zawarta jest w większości wersji językowych Dyrektywy. Niemniej, z nieznanych przyczyn, zgodnie z treścią estońskiej, maltańskiej, niemieckiej i słowackiej wersji językowej Dyrektywy, powinna ona być implementowana do grudnia 2007 roku. Jednak najbardziej zaskakująca jest treść polskiej wersji językowej Dyrektywy, ponieważ w Artykule 19 podana jest data - 15 grudnia 2008 roku.
Z niewiadomych względów Polski ustawodawca uniknął jednak błędu. Z uzasadnienia do wskazanego na wstępie projektu zamiany Kodeksu Spółek Handlowych wprost wynika, że termin na implementację Dyrektywy upływa w dniu 15 grudnia 2007 r. Ta data została również przyjęta jako planowana data wejścia w życie ustawy zmieniającej k.s.h. Tak więc, co najmniej zaskakujące są wypowiedzi, jakie pojawiają się w mediach (w tym i na łamach „Gazety Prawnej”), które sugerują, że Dyrektywę uda się wdrożyć na czas. Oczywiście wszystkie wersje językowe tekstów prawnych przyjętych w Unii uznawane są za wiążące, bez względu na język, w jakim zostały opublikowane. Nie oznacza to jednak, że w Polsce proces implementacji będzie mógł zakończyć się rok później niż w innych Państwach Członkowskich.
Nasza Kancelaria już wcześniej sygnalizowała Dyrekcji Generalnej do spraw rynku wewnętrznego zaistniałą sytuację, a w dniu 31 stycznia br. przesłane zostało oficjalne pismo w tej sprawie. Reakcja była niemal natychmiastowa, ponieważ już w Dzienniku Urzędowym z dnia 1 lutego 2008 opublikowane zostało sprostowanie do Dyrektywy (Dziennik Urzędowy L 028, 01/02/2008 P. 0040 – 0040). Zgodnie z treścią sprostowania datą na wprowadzenie postanowień zakreślonych w Dyrektywie do polskiego porządku prawnego jest 15 grudnia 2007. Oprócz polskiej wersji, sprostowano również i inne wskazane powyżej wersje. Na zakończenia należy jeszcze dodać, że zgodnie ze sprawozdaniem Podkomisji Nadzwyczajnej do spraw rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Spółek Handlowych ustawa zmieniająca k.s.h. w omawianym zakresie ma wejść w życie po upływie 30 dni od jej ogłoszenia.
A jednak, nie uda się już dochować terminu implementacji
W chwili obecnej w Sejmie prowadzone są prace nad uchwaleniem ustawy o zmianie ustawy Kodeks Spółek Handlowych, która ma implementować do polskiego porządku prawnego postanowienia Dyrektywy 2005/56/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie trans-granicznego łączenia się spółek kapitałowych - pisze Michał Kaczorowski z kancelarii DLA Piper.