Propozycja Ministra Gospodarki związana jest z pracami nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
- Możliwość przekazywania 2 proc. podatku na OPP zwiększy moim zdaniem zaangażowanie obywateli w sprawy społeczne. Wpisuje się to w realizację Krajowego Programu Reform na lata 2008-2011, którego jednym z filarów jest aktywne społeczeństwo - podkreśla wicepremier Waldemar Pawlak.
Według niego, wzmocnienie OPP będzie miało istotny wpływ na rozwój społeczeństwa obywatelskiego - Organizacje pozarządowe uzupełniają, a często zastępują administrację publiczną w jej obowiązkach. Zdarza się, że są one skuteczniejsze niż organy państwowe - powiedział.
Ministerstwu Gospodarki zależy również na wsparciu działalności przedsiębiorstw społecznych o statusie pożytku publicznego, takich jak spółdzielnie socjalne. - 2 proc. podatku stałoby się dla nich nowym źródłem dofinansowania i wpłynęłoby na rozwój tego sektora przedsiębiorczości - podkreśla wicepremier Waldemar Pawlak.
Wicepremier proponuje również kolejne działania, mające na celu dofinansowanie działalności firm społecznych. - Nowe możliwości dałoby np. ustanowienie 1 proc. CIT na rzecz przedsiębiorstw społecznych. Wiem, że taka propozycja wymaga wykonania dodatkowych analiz i kolejnych zmian przepisów. Resort gospodarki jest gotowy do ścisłej współpracy w tej sprawie - zaznacza.
Od 1 stycznia 2004 r. podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą w zeznaniu rocznym pomniejszyć podatek o 1 proc. i przekazać go wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. W trzecim roku funkcjonowania tej zasady jedynie połowa Polaków wie o jej istnieniu.
Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej nt. rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych w 2006 r. pokazują, że na przekazanie 1 proc. zdecydowało się blisko 1,6 mln podatników, rozliczających na ogólnych zasadach. Przekazana przez nich kwota to ponad 103,7 mln zł.
Oficjalne źródło: Ministerstwo Gospodarki