Nowe rodzaje bezzwrotnego wsparcia finansowego dla przedsiębiorców wprowadza opublikowane w dniu 15 lutego 2013 r. rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 13 lutego 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej niezwiązanej z programami operacyjnymi (Dz. U. poz. 220).
Rozporządzenie zmieniające wprowadza możliwość udzielania przez PARP bezzwrotnego wsparcia finansowego na pokrycie wydatków związanych ze stażem u mikroprzedsiębiorcy, małego lub średniego przedsiębiorcy w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej. Wsparcie będzie mogło być udzielone polskim mikroprzedsiębiorcom, małym i średnim przedsiębiorcom, którzy złożą stosowny wniosek o udzielenie wsparcia przed upływem trzech lat od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej, lub osobom fizycznym zamierzającym podjąć działalność gospodarczą – którzy w rozporządzeniu zwani są młodymi przedsiębiorcami. Wspomniana pomoc finansowa udzielana będzie w ramach działania „Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców” realizowanego na podstawie programu „Small Business Act” dla Europy. Wsparcie na odbycie stażu jest udzielane z przeznaczeniem na pokrycie przez młodego przedsiębiorcę niezbędnych wydatków związanych z kosztami podróży i utrzymania, w tym kosztami zakwaterowania w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym odbywa on staż. Okres trwania stażu może wynosić od 1 do 6 miesięcy.
Nowelizacja wprowadza również możliwość udzielenia przez PARP mikroprzedsiębiorcom oraz małym i średnim przedsiębiorcom pomocy finansowej, w formie bezzwrotnego wsparcia finansowego, na realizację projektu polegającego na wdrożeniu rozwiązań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Wsparcie udzielane będzie w ramach projektu „Zwiększenie konkurencyjności regionów poprzez społeczną odpowiedzialność biznesu (CSR)” finansowanego ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Zgodnie z rozporządzeniem zmieniającym przez społeczną odpowiedzialność biznesu rozumie się podejmowanie przez przedsiębiorcę rozwiązań, bezpośrednio związanych z prowadzoną przez niego działalnością, uwzględniających aspekty społeczne i środowiskowe. Wsparcie może być udzielone na realizację projektu, którego zakres obejmuje co najmniej jeden z następujących obszarów społecznej odpowiedzialności biznesu: środowisko naturalne, relacje z personelem przedsiębiorstwa lub zaangażowanie społeczne.
Trzecim wprowadzonym w nowelizacji instrumentem wsparcia jest przyznanie Agencji możliwości udzielenia mikroprzedsiębiorcy lub małemu przedsiębiorcy bezzwrotnego wsparcia finansowego na zakup usługi polegającej na opracowaniu nowego wyrobu, projektu wzorniczego, nowej technologii produkcji albo na znaczącym ulepszeniu wyrobu lub technologii produkcji. Warunkiem udzielenia wsparcia jest, aby wykonawcą ww. usługi były jednostki naukowe, o których mowa w ustawie z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 ze zm.), posiadające siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego nadawany na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730 ze zm.) i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
W nowelizacji szczegółowo określono warunki, od których uzależnione jest uzyskanie wsparcia przez przedsiębiorców.
O rozpoczęciu przyjmowania wniosków o udzielenie jednego z wyżej wymienionych rodzajów wsparcia Agencja będzie informowała poprzez zamieszczenie stosownego ogłoszenia, w szczególności w powszechnie dostępnej sieci teleinformatycznej.
Rozporządzenie zmieniające wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, t. j. w dniu 2 marca 2013 r.
Krzysztof Paczoska