W dniu 14 stycznia 2013 r. opublikowano ustawę z dnia 14 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 53). Stosownie do art. 1 ustawy zmieniającej art. 18a ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 11, poz. 66 ze zm.) otrzyma nowe brzmienie, zgodnie z którym zastosowanie przez zakład ubezpieczeń kryterium płci w kalkulowaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń nie może prowadzić do różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń poszczególnych osób.
Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy zmieniającej potrzeba i cel zmiany art. 18a ustawy o działalności ubezpieczeniowej, w zakresie stosowania kryterium płci jako czynnika mającego wpływ na ocenę ryzyka osoby ubezpieczonej, wynika z konieczności wdrożenia do krajowego porządku prawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 1 marca 2011 r. w sprawie C-236/09 Test-Achats, w którym Trybunał wyraził zakaz różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń z uwagi na płeć.
Przepis art. 18a ustawy o działalności ubezpieczeniowej w dotychczasowym brzmieniu zezwalał zakładom ubezpieczeń na różnicowanie składek i świadczeń ze względu na płeć. Różnicowanie stosowane przez zakłady ubezpieczeń wynikało z posiadanych przez nie danych aktuarialnych i statystycznych.
Wprowadzona nowa regulacja wyraża wprost - wynikający z przywołanego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE - zakaz różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń ze względu na płeć. Z drugiej zaś strony nowe brzmienie nadal zezwala zakładom ubezpieczeń na zastosowanie kryterium płci w kalkulowaniu składek ubezpieczeniowych i świadczeń, ale jedynie pod warunkiem, że nie będzie to prowadziło do różnicowania składek ubezpieczeniowych i świadczeń poszczególnych osób.
Stosownie do przepisów przejściowych ustawy zmieniającej do stosunków z umów ubezpieczenia zawartych przed dniem wejścia ustawy zmieniającej stosuje się przepisy dotychczasowej.
Zmiana wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, to jest 29 stycznia 2013 r.
Krzysztof Paczoska