Choć część komentujących przygotowania do wprowadzenia zmian zwanych "Lex Czarnek", odtrąbiła sukces. Tymczasem kwestia liczby głosów w komisji konkursowej nie była jedyną, niebezpieczną zmianą, którą zamierza w nowej ustawie wprowadzić minister edukacji. Na razie wiadomo tyle, że wycofa się z tego postulatu, a na pewno utrzyma ten, dotyczący organizacji społecznych w szkołach i zgody kuratora na to, by prowadziły one zajęcia z uczniami. A lex Czarnek to jeszcze sporo niebezpiecznych i krytykowanych przepisów.

Kurator zdecyduje, dyrektor odpowie - ustawa wkrótce trafi do Sejmu>>

 

Kurator odwoła dyrektora

Projekt zakłada m.in. przyznanie kuratorowi możliwości odwołania dyrektora. Będzie się to działo w przypadku niezrealizowania zaleceń wynikających z czynności z zakresu nadzoru pedagogicznego. Organ prowadzący szkołę lub placówkę będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora szkoły lub placówki z tego stanowiska, licząc od dnia otrzymania wniosku, i jednocześnie będzie obowiązany o tym niezwłocznie powiadomić organ wnioskujący. W przypadku gdy organ prowadzący szkołę lub placówkę nie odwoła dyrektora w tym terminie, z upływem tego terminu wygaśnie powierzenie stanowiska dyrektora szkoły lub placówki. Stwierdzenia wygaśnięcia powierzenia stanowiska dyrektora szkoły lub placówki dokona organ sprawujący nadzór pedagogiczny, o czym niezwłocznie poinformuje organ prowadzący szkołę lub placówkę. W dodatku w razie niezrealizowania zaleceń nie będzie konieczne wypowiedzenie.

Łatwiej będzie także dyrektora zawiesić, będzie to możliwe nawet bez postępowania dyscyplinarnego - jak wynika z założeń, organ nadzoru będzie mógł w tej sprawie wystąpić do organu prowadzącego w "w sprawach niecierpiących zwłoki związanych z zagrożeniem bezpieczeństwa uczniów w czasie zajęć organizowanych przez szkołę". 

W niektórych przypadkach dyrektorowi może nawet grozić odpowiedzialność karna - bo i w tym zakresie szykują się zmiany, o wycofaniu z których minister nie wspominał.  Chodzi o, jak tłumaczą wnioskodawcy, zmianę mającą "na celu wypełnienie luki prawnej polegającej na braku podstawy prawnej do pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób odpowiedzialnych za pracę jednostek organizacyjnych sprawujących pieczę nad małoletnimi – za przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w zakresie opieki lub nadzoru nad małoletnimi".

Trzy lata więzienia dla dyrektora szkoły lub przedszkola - rząd poparł projekt>>

 

Kurator zdecyduje o ocenie pracy

W projekcie częściowo wraca też temat oceny pracy nauczycieli i dyrektorów.  Ustawa określi, kiedy wymagana jest ocena pracy. Według założeń dokonywana będzie:

  •        przed uzyskaniem każdego stopnia awansu zawodowego oraz stopnia specjalizacji zawodowej,
  •         przy ubieganiu się o pełnienie określonych funkcji,

Nie będzie natomiast obligatoryjnych terminów dokonywania oceny. Kryteria, których spełnienie będzie sprawdzane, określać będzie rozporządzenie.
 

Po wejściu w życie tych regulacji, kurator zdecyduje o ocenie pracy dyrektora, jeżeli w ciągu trzydziestu dni od przedstawienia jej projektu, nie uzyska porozumienia z organem prowadzącym. Procedura nie zostanie zastosowana do postępowań wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie ustawy - będzie stosować się przepisy dotychczasowe, które wymagają uzyskania porozumienia. Nowelizacja wprowadzi również konieczność uzyskania pozytywnej opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny w przypadku gdy organ prowadzący szkołę lub placówkę powołuje na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki osobę niebędącą nauczycielem oraz gdy organ prowadzący powierza stanowisko ustalonemu przez siebie kandydatowi.