Dla przykładu jeżeli weryfikacji podlegały zasiłki, nieprawidłowości mogą dotyczyć błędów w sposobie obliczenia podstawy ich wymiaru, m.in. płatnik nie uwzględnił składnika przychodu, który powinien stanowić podstawę wymiaru zasiłku, popełnił błędy rachunkowe przy wyliczaniu okresu, za który zasiłek powinien przysługiwać, nieprawidłowo sporządził dokumentację będącą podstawą wypłaty zasiłku.
Karę za czyn zabroniony z zakresu ubezpieczeń społecznych może orzec wyłącznie właściwy sąd. Zakład Ubezpieczeń Społecznych składa do sądu wniosek o ukaranie karą grzywny w przypadkach określonych ustawą, czyli gdy płatnik składek albo osoba obowiązana do działania w jego imieniu:
- nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne w przewidzianym przepisami terminie;
- nie zgłasza wymaganych ustawą danych lub zgłasza nieprawdziwe dane albo udziela w tych sprawach nieprawdziwych wyjaśnień lub odmawia ich udzielenia;
- udaremnia lub utrudnia przeprowadzenie kontroli;
- nie wypłaca świadczeń z ubezpieczeń społecznych i zasiłków finansowanych z budżetu państwa albo wypłaca je nienależnie;
- nie prowadzi dokumentacji związanej z obliczaniem składek oraz z wypłatą świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
- nie przesyła deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie;
- nie przekazuje dokumentów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym w formie określonej ustawą.

 

Kontrola podatkowa w szkole: fiskus uprzedzi o wizycie>>

 

Więcej na ten temat "Dyrektorze Szkoły" nr 3/2015>>