Teraz temat, który zyskał najwięcej głosów, zostanie w formie uchwały przekazany marszałkowi Sejmu Szymonowi Hołowni, który następnie przekaże go minister edukacji Barbarze Nowackiej, Rzeczniczce Praw Dziecka oraz przewodniczącym odpowiednich komisji sejmowych.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia, otwierając rano obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży podkreślał, że w tegorocznej edycji SDiM głos mają dzieci. - Chcemy wysłuchać tego, co macie do powiedzenia - podkreślał.

Czytaj w LEX: Wpływ szkoły na sukces życiowy >

Sesja w cieniu powodzi 

Jako pierwsi głos zabrali posłowie SDiM: Sara Łochowska, Jakub Dworak i Filip Filipowicz - przedstawicieli Szkoły Podstawowej nr 1. im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Głuchołazach, które ucierpiało w wyniku powodzi, która przeszła niedawno w południowej Polsce. - To, że pozwolono nam dziś tu wystąpić jest dla nas wyjątkowo ważne - mówili.

Jak podkreślili, Głuchołazy nawiedziła straszliwa powódź. - Wielu naszych kolegów i koleżanek straciło domy, a my możliwość uczęszczania do naszej szkoły. W tej trudnej dla nas chwili otrzymaliśmy pomoc praktycznie ze wszystkich stron kraju. Za ten wspaniały gest solidarności chcielibyśmy wam wszystkim z całego serca podziękować - mówili. 

W obradach wzięli też udział ministra edukacji Barbara Nowacka wraz z wiceministrami, ministra kultury Hanna Wróblewska, rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak, wiceminister ds. społeczeństwa obywatelskiego Marek Krawczyk, przewodnicząca sejmowej komisji edukacji i nauki Krystyna Szumilas (KO), przewodnicząca komisji do spraw dzieci i młodzieży Monika Rosa (KO) oraz szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki.

Ministra Nowacka, zwracając się do młodych parlamentarzystów, mówiła, że już sama ich obecność w sesji SDiM, to lekcja obywatelskości i dowód na to, że polska demokracja ma się dobrze. - Patrzę na tę salę z wielką przyjemnością, bo widzę przyszłość naszej ojczyzny, przyszłość Polski. To wy jesteście tą Polską przyszłości i to na was będzie spoczywała odpowiedzialność za to, w jakim kraju będziecie żyli - mówiła.

Marszałkiem XXX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży został wybrany Miłosz Tabor.

Długa historia 

Sesje Sejmu Dzieci i Młodzieży odbywają się od 1994 r. Pierwszą sesję zorganizowano z inicjatywy b. prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat to "Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa". Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne w byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej. W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano m.in. kwestie ekologii, ekorozwoju, globalizacji, szkoły, samorządu uczniowskiego i pracy dzieci. Od 2010 r. uczestnicy sesji SDiM są wyłaniani na drodze konkursu, a od 2017 r. wprowadzono dla nich kryterium wiekowe. Do tej pory nie przeprowadzono sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży trzy razy: w 2021 r. (choć przeprowadzono rekrutację) i w 2020 r. z powodu pandemii COVID-19 oraz w 1999 r. Z kolei w 2018 r. sesję przeniesiono z 1 czerwca na 27 września.

Polska to pierwszy kraj w Europie, który zorganizował takie przedsięwzięcie edukacyjne. Obecnie dziecięco-młodzieżowe parlamenty zbierają się m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii i w Czechach. (is/PAP)