BAS wyjaśnia, że porozumienie dotyczące utrzymania prawa do wynagrodzenia za okres strajku może być nawiązane także przed zakończeniem akcji strajkowej. Nie ma więc problemu z faktem, że ZNP tylko zawiesił akcję strajkową.

 

Od poniedziałku wypłaty z funduszu strajkowego>>

 

Porozumienie wystarczającą podstawą do wypłaty

Samorząd, który wypłaci wynagrodzenia na podstawie porozumienia, nie złamie dyscypliny finansów publicznych. Porozumienie w sprawie wynagrodzenia za czas strajku mogą być kwalifikowane jako stanowiące odrębny tytuł prawny do dokonywania rozporządzeń finansowych. Nie dojdzie do złamania prawa nawet, gdy porozumienie zawarto po potrąceniu wynagrodzenia przez pracodawcę.

Sprawdź w LEX: Jak potrącić wynagrodzenie nauczycielowi w ramach strajku? >

W opinii BAS podniesiono także kwestię dopuszczalności normatywnej i zgodności z dyscypliną finansów publicznych porozumień postrajkowych, zawieranych po dokonaniu potrącenia wynagrodzenia za czas strajku przez pracodawca. W ramach porozumienia ze związkiem zawodowym można zapewnić wynagrodzenie za strajk nawet w sytuacji, gdy zgodnie z ustawą takie prawo pracownikowi nie przysługuje.

 

 

 

Wynagrodzenie tylko za godziny pensum

Wynagrodzenie można wypłacać za niezrealizowane godziny obowiązkowe, MEN proponuje, by tygodniowe pensum podzielić przez pięć (pięć dni pracy w tygodniu). Nauczyciel otrzyma zatem pieniądze za 3,6 godziny pracy na dzień. Nieco inny sposób przyjął Główny Inspektorat Sanitarny. Proponuje wyliczenie: tygodniowe pensum x 4,16 (średnia tygodni w miesiącu) = 75 godzin w zaokrągleniu – liczba godzin faktycznie niezrealizowanych w związku ze strajkiem.

Sprawdź w LEX: Czy potrącenie z wynagrodzenia w związku ze strajkiem obejmuje soboty i niedziele? >

Pracodawca może w ramach porozumienia ze związkiem zawodowym zapewnić wynagrodzenie za strajk nawet w sytuacji, gdy zgodnie z ustawą takie prawo pracownikowi nie przysługuje.

Sprawdź w LEX: Jak obniżyć wynagrodzenie nauczyciela za czas uczestnictwa w strajku? >