W nawiązaniu do zamieszczonego w Gazecie Wyborczej artykułu "Przedszkola w wakacje mogą być droższe nawet o 150 proc" Ministerstwo Edukacji Narodowej wyjaśnia, że "zgodnie z obowiązującym prawem, nie jest dopuszczalne pobieranie opłat od rodziców za zajęcia prowadzone w wakacje w ustawowo zagwarantowanym czasie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki (co najmniej 5 godzin)".
Przedszkole będące placówką nieferyjną funkcjonuje przez cały rok szkolny i zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie oraz opiekę w czasie nie krótszym niż 5 godzin dziennie.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi organ prowadzący ustala wysokość opłat za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne wyłącznie w czasie przekraczającym ustalony wymiar zajęć.
Jak podkreśliła Joanna Dutkiewicz, p.o. rzecznika prasowego Ministra Edukacji Narodowej "od rodziców można pobierać opłaty wyłącznie za wyżywienie oraz świadczenia udzielane w czasie pobytu dziecka w przedszkolu, który przekracza wymiar bezpłatnych zajęć ustalonych przez organ prowadzący (nie krótszy niż 5 godzin dziennie), w tym za zajęcia dydaktyczne, opiekuńczo-wychowawcze".
Opracowanie: Agnieszka Winiarska RPE WKP
Źródło: www.men.gov.pl stan z dnia 4 czerwca 2012 r.