Rada powiatu zlikwidowała technikum wchodzące w skład zespołu szkół. Uchwałą z tego samego dnia rada zdecydowała również o rozwiązaniu zespołu szkół. Wojewoda zaskarżył uchwałę. Jego zdaniem taka kolejność podejmowanych uchwał naruszyła art. 59 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r., nr 256, poz. 2572 ze zm.).
W przypadku likwidacji szkoły wchodzącej w skład zespołu szkół, szkoła ta powinna być uprzednio wyłączona z zespołu szkół lub zespół szkół powinien być rozwiązany, jeżeli likwidowane są wszystkie szkoły wchodzące w skład tego zespołu. WSA nie zgodził się ze stanowiskiem wojewody.
NSA: sąd nie może decydować o słuszności likwidacji szkoły>>
Sąd zwrócił uwagę, iż z art. 62 ust. 5 o systemie oświaty wynika, że rozwiązanie zespołu szkół jako jednostki budżetowej ma charakter organizacyjny i nie skutkuje likwidacją szkół wchodzących w jego skład.
Konsekwencje takie wywołuje dopiero uchwała o likwidacji podjęta w odniesieniu do każdej ze szkół wchodzących wcześniej w skład zespołu.
Procedura likwidacji szkoły może być zatem prowadzona równolegle z procedurą wyłączenia tej szkoły z zespołu bądź rozwiązania zespołu – wyjaśnił sąd.
Wyrok WSA w Olsztynie z 20 stycznia 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 1281/14, nieprawomocny
Brak skutecznego zawiadomienia o likwidacji szkoły pozwala na podważenie uchwały>>