Beata Maliszkiewicz, współzałożycielka i dyrektor Zespołu Szkół TAK Towarzystwa Alternatywnego Kształcenia w Opolu, została polską laureatką trzeciej edycji Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Przyznaną przez Kapitułę Konkursu nagrodę odebrała z rąk podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Krzysztofa Stanowskiego.
W uroczystości, która odbyła się 30.06. w gmachu MEN, uczestniczyli przedstawiciele amerykańskiej fundacji „Life in a Jar”, Stowarzyszenia „Dzieci Holokaustu” w Polsce oraz Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Ideą nagrody jest uczczenie osoby Ireny Sendlerowej oraz propagowanie wartości i postaw, którym była wierna. Przyznawana jest nauczycielom szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Corocznie otrzymuje ją jeden nauczyciel z Polski i jeden z USA za nauczanie i wychowywanie w duchu tolerancji i poszanowania innych ludzi, inspirowanie uczniów do działania zgodnie z tymi zasadami.
Podczas uroczystości wręczono również wyróżnienia osobom nominowanym do nagrody. Otrzymali je: Grażyna Ferenc z Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach; Andrzej Kirmiel, nauczyciel historii i przewodniczący lubuskiej „Fundacji Judaica”; Elżbieta Maćkowska z Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Górze; Wiesława Młynarczyk z LXXXI Liceum Ogólnokształcącego im. Aleksandra Fredry w Warszawie; Mirosław Skrzypczyk z Zespołu Szkół w Szczekocinach; Zbigniew Wieczorek, nauczyciel dyplomowany języka polskiego i wiedzy o kulturze, członek Radomskiego Towarzystwa Naukowego.
Wiceminister Krzysztof Stanowski odznaczył Medalem Komisji Edukacji Narodowej Joannę Sobolewską-Pyz, wiceprzewodniczącą Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” w Polsce.

MEN, 30 czerwca 2009 r.