Czy nauczycielowi, chcącemu wziąć udział w konferencji metodycznej, szkoleniu organizowanym przez wydawnictwo (w godzinach pracy) przysługuje urlop szkoleniowy:
a) w przypadku nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze godzin,
b) w przypadku nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin?

Kwestie dotyczące udzielania nauczycielom urlopów szkoleniowych reguluje zasadniczo rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania (Dz. U. z 2001 r. Nr 1, poz. 5).


Zgodnie z § 13 tego rozporządzenia w zakresie podnoszenia kwalifikacji przez nauczycieli w formach pozaszkolnych regulują to odrębne przepisy. W tym zakresie obowiązuje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 z późn. zm.). Z rozporządzenia tego wynika, że urlop szkoleniowy na udział w zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy przysługują pracownikowi, który uczestniczy w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania pracodawcy. Zgodnie z § 10 ust. 5 pracownikowi skierowanemu na kursy i seminaria przysługuje zwolnienie z części dnia pracy nie przekraczające 5 godzin tygodniowo, jeżeli czas pracy nie pozwala na punktualne przybycie na zajęcia. Natomiast pracownikowi podejmującemu naukę w formach pozaszkolnych bez skierowania może być udzielony urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy i pracownikiem.

A zatem istotne w przedmiotowej sprawie jest, czy nauczyciel został skierowany na to szkolenie, czy też nie.

Dla oceny tego zagadnienia nie ma natomiast znaczenia, czy nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze godzin, czy też nie. Przepisy rozporządzenia nie uzależniają prawa do urlopu szkoleniowego od tej okoliczności.