Resort edukacji uznał, że szkoły zbyt często zawierają z nauczycielami umowy czasowe, motywując to potrzebą wynikającą z organizacji nauczania. Dlatego nowelizacja Karty Nauczyciela wprowadzi w tej materii istotne ograniczenie - analogiczne do tego, które zawiera kodeks pracy.
Nauczyciel bez obowiązkowej oceny, ale i bez dodatku>>
Organizacja nauczania nie w nieskończoność
Nowela stanowi, że łączny okres zatrudniania nauczyciela na podstawie umów na czas określony - między tymi samymi stronami stosunku pracy - nie będzie mógł przekraczać 36 miesięcy. Z dniem następującym po upływie tego okresu stosunek pracy przekształci się:
- w przypadku nauczyciela kontraktowego – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony,
- w przypadku nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego – w stosunek pracy na podstawie mianowania, a w przypadku niespełniania warunków, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 1 i 6 ustawy – Karta Nauczyciela – w stosunek pracy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony.
Do okresu 36 miesięcy wliczane będą okresy zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony, zawieranych począwszy od dnia 1 września 2019 r.
Sprawdź w LEX: W jakich przypadkach należy zawrzeć z nauczycielem umowę o pracę na podstawie przepisów ustawy Kodeks pracy? >
Długa przerwa, brak umowy
Przepis zawiera jednak jeden istotny wyjątek - do okresu zatrudnienia wlicza się umowy o pracę na czas określony zawarte na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła trzech miesięcy.
- Tak skonstruowany przepis niczego nie załatwia, to swego rodzaju beletrystyka prawna - mówi Krzysztof Lisowski, prawnik, specjalista od prawa oświatowego. Tłumaczy, że taki przepis sprawia, że pracodawca będzie mógł tak manipulować okresami zatrudnienia, aby zawsze występowały między nimi przerwy np. czteromiesięczne, co będzie przerywało bieg 36-miesięcznego okresu zatrudnienia. W takiej sytuacji bieg okresu zatrudnienia wskazany w projektowanej treści nigdy się nie rozpocznie lub spowoduje niemożność zaliczenia poprzednich okresów zatrudnienia.
Sprawdź w LEX: Czy można zatrudnić nauczyciela emeryta na stanowisku psychologa w pełnym wymiarze godzin przez mianowanie lub umowę o pracę? >
W opinii sporządzonej dla Związku Nauczycielstwa Polskiego prawnik podkreśla, że zabrakło zapisu, który ograniczałby - podobnie jak to jest w Kodeksie pracy - liczbę zawieranych umów. Przez co - zachowując odpowiednie przerwy - umowy czasowe można zawierać w nieskończoność.
Czytaj w LEX: Zatrudnianie nauczycieli w szkołach i placówkach publicznych >
Cena promocyjna: 24.38 zł
|Cena regularna: 32.5 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.