Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zawiera również regulacje przejściowe, stosowane wyłącznie do uczniów, którzy decyzją poprzedniego rządu obowiązkowo rozpoczęli naukę w szkole, mając sześć lat. Dzieci urodzone w 2009 r., które w roku szkolnym 2015/2016 poszły do I klasy podstawówki, mogą w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie I (art. 9 ust. 1 nowelizacji) bez konieczności przechodzenia postępowania rekrutacyjnego. Aby skorzystać z tej możliwości, do 31.03.2016 r. rodzice muszą złożyć wniosek o kontynuowanie przez ich dziecko nauki w klasie I. Podkreślić należy, że wniosek ten nie podlega ocenie pod kątem zasadności jego złożenia, dyrektor nie może zatem go odrzucić i musi spełnić prośbę rodziców.
Wniosek o kontynuowanie nauki w I klasie rodzice mogą złożyć do dyrektora szkoły, której ich dziecko jest już uczniem, ale mają też prawo przenieść je do innej placówki (art. 9 ust. 3 nowelizacji), powiadamiając o tym fakcie dyrektora dotychczasowej podstawówki. Jeżeli złożą wniosek do:
– dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której ich dziecko mieszka, zostanie ono przyjęte z urzędu,
– dyrektora publicznej szkoły podstawowej innej niż obwodowa, będzie ono podlegać przepisom dotyczącym rekrutacji,
– dyrektora niepublicznej szkoły podstawowej, będzie podlegać zasadom przyjmowania uczniów ustalonym w statucie danej placówki.
Zatem na wniosek rodziców dziecko może powtarzać klasę w innej szkole niż dotychczasowa, ale wyłącznie wówczas, gdy przejdzie proces rekrutacji.
Uczeń, który w roku szkolnym 2016/2017 będzie miał kontynuować naukę w klasie I podstawówki, w obecnie trwającym roku szkolnym nie zostanie uwzględniony w klasyfikacji rocznej i nie otrzyma promocji do klasy II ani świadectwa szkolnego promocyjnego (art. 9 ust. 4 nowelizacji).
Repeta najlepsza dla sześciolatka?>>
Nowe przepisy umożliwiają również, by dziecko, którego rodzice do końca marca zdecydują, że w przyszłym roku ma ponownie przejść I klasę podstawówki, dokończyło obecnie trwający rok szkolny, korzystając z wychowania przedszkolnego w wybranym przez nich przedszkolu, oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej lub innej formie wychowania przedszkolnego (art. 9 ust. 5 nowelizacji). Warunkiem jest, by dyrektor owej placówki zgodził się przyjąć nowe dziecko w trakcie roku szkolnego. Jeśli to zrobi, musi już tylko poinformować dyrektora szkoły, której pierwszoklasistę właśnie przyjął. W sytuacji gdy dyrektor przedszkola takiej zgody nie wyda, dziecko kontynuuje naukę w dotychczasowej klasie I.
W tym roku nowy skład komisji rekrutacyjnych w przedszkolach>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Dyrektor Szkoły. Miesięcznik Kierowniczej Kadry Oświatowej
|