W poniedziałek 16 marca mija termin na wskazanie przez dyrektorów szkół ponadgimnazjalnych kryteriów i warunków przyjęcia kandydatów. Zwykle dyrektorzy mają na to czas do końca lutego każdego roku - w tym roku termin ten mija wyjątkowo 16 marca. Od 13 marca bowiem obowiązują zmiany dotyczące przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego oraz warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół ponadgimnazjalnych. Tak wynika z rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 20 lutego 2009 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do innych (Dz.U. nr 31, poz. 208). Do tej pory egzamin gimnazjalny składał się z dwóch części: humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej.
W tym roku szkolnym będzie składał się dodatkowo z trzeciej części, która obejmie wiadomości i umiejętności z zakresu języka obcego nowożytnego. Przez trzy lata liczba punktów z tego egzaminu nie będzie brana pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Uczniowie ubiegający się o przyjęcie do zasadniczej szkoły zawodowej, liceum lub technikum mogą podczas rekrutacji uzyskać maksymalnie 200 punktów. Z tego 100 punktów za egzamin gimnazjalny, a pozostałe 100 za oceny przeliczane na punkty z języka polskiego i trzech wybranych zajęć edukacyjnych oraz szczególne osiągnięcia. Statut szkoły określający szczegółowo warunki przyjęcia powinien być dostosowany do nowelizacji rozporządzenia. Warunki przyjęcia do szkoły powinny być w szkołach ponadgimnazjalnych wywieszone w miejscach publicznych lub zamieszczone w Internecie.
źródło: MEN, Gazeta Prawna, 16.03.2009r.