25 czerwca odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli rządu z nauczycielskimi związkami zawodowymi. Stronę rządową reprezentowali Michał Boni,sekretarz stanu w Kancelarii Premiera, Krystyna Szumilas, sekretarz stanu w MEN i Agnieszka Chłoń-Domińczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.
W odpowiedzi na postulaty związkowców strona rządowa zobowiązała się sporządzić symulację struktury wynagrodzeń, przy założeniu, że wynagrodzenie zasadnicze będzie stanowić co najmniej 65 procent średniej płacy nauczyciela.
Rząd rozważy także możliwość wprowadzenia alternatywnego wariantu przyszłorocznej podwyżki wynagrodzeń dla nauczycieli, przy założeniu, że wynagrodzenie nauczycieli stażystów będzie wynosiło nadal 100 procent kwoty bazowej a w wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli dyplomowanych wzrośnie do 190 procent.
Ponadto ustalono, że będą poszukiwane środki prawne, które pozwolą na lepszą kontrolę nad realizowaniem przez samorządy ustawowego obowiązku utrzymywania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego gwarantowanych kartą nauczyciela.
Strona rządowa zobowiązała się do przedstawienia symulacji wysokości potencjalnych emerytur dla nauczycieli wyliczanych według formuły obowiązującej w nowym systemie emerytalnym przy utrzymaniu obniżonego wieku przechodzenia na emeryturę. Ustalono, że na kolejnych spotkaniach strony będą dodatkowo rozmawiały na temat poprawy warunków pracy w szkołach oraz perspektywy wzrostu wynagrodzeń nauczycieli po roku 2009.
Zdaniem związkowców negocjacje nie przyniosły żadnych rezultatów.
24.06 Zarząd Główny ZNP podjął decyzję o rozpoczęciu 1 września pogotowia protestacyjnego. Jeśli do końca sierpnia rząd nie spełni postulatów Związku - po wyczerpaniu procedur wynikających z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - możliwy jest strajk pracowników oświaty.
W przeddzień spotkania z rządem związkowcy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" podpisali komunikat dotyczący wspólnej strategii działań "w związku z brakiem korzystnych propozycji rządu". Napisali w nim, że "wspólnie podejmą działania na rzecz obrony interesów nauczycieli i pracowników oświaty w zakresie płac, emerytur i czasu pracy". Postanowili też "kontynuować współpracę i wymianę informacji w zakresie podejmowanych akcji protestacyjnych w obronie praw pracowników oświaty przez poszczególne związki zawodowe, a w sytuacjach szczególnych podejmować decyzje o ich czynnym poparciu".
Strona związkowa chce zachowania dotychczasowych uprawnień emerytalnych dla nauczycieli, zgodnie z którymi mogą oni przejść na emeryturę po 30 latach pracy bez względu na wiek, lub ewentualnie objęcia ich emeryturami pomostowymi. Według strony rządowej oba te warianty są niemożliwe.
Związkowcy chcą także podniesienia nakładów na edukację, w tym 50-proc. podwyżki dla nauczycieli do 2010 r.
 
Źródło: MEN, Rzeczpospolita,  Głos Nauczycielski, 25.06.2008 r.