Projekt doskonalenia zawodowego europejskich nauczycieli wykorzystujący metodę nauczania opartą na samodzielnym prowadzeniu badań oraz konstruktywnym i twórczym rozwiązywaniu problemów (Inquiry-Based Science Education - IBSE) prowadzą Fundacja Amgen we współpracy z organizacją European Schoolnet. Inicjatywa jest realizowana w Polsce, Niemczech, Irlandii i Francji.
W Polsce liderem projektu jest Warszawa, a partnerem realizującym projekt Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).
Do zgłaszania się zaproszeni są przede wszystkim nauczyciele z liceów ogólnokształcących i zespołów szkół ponadgimnazjalnych prowadzący zajęcia z biologii i chemii. Możliwy jest też udział nauczycieli szczególnie zainteresowanych metodą IBSE z gimnazjów. Internetowa rejestracja prowadzona jest przez WCIES na www.wcies.edu.pl.
"Nowatorska metoda nauczania ISBE jest ukierunkowana na rozbudzanie aktywności intelektualnej uczniów, którzy osobiście uczestniczą w procesie badawczym. Nauczyciel stwarza w ten sposób warunki do wyzwolenia kreatywności, uczy analizować sytuację i interpretować otoczenie" - tłumaczy Urszula Poziomek doradca metodyczny w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń.
"O wartości tej metody stanowi jej uniwersalny charakter, wykraczający poza obszar nauk przyrodniczych. Uczniowie nabywają ważną umiejętność, niezbędną nie tylko w szkole, ale w późniejszym życiu zawodowym - uczą się twórczego rozwiązywania problemów i analitycznego myślenia" - tak zalety IBSE wylicza Urszula Poziomek.
W projekcie ma wziąć udział 75 polskich nauczycieli chemii i biologii. Szkolenie w formie konferencji, warsztatów, zajęć laboratoryjnych będzie realizowane w kwietniu 2012 r. Natomiast aż do października nauczyciele będą mogli za pomocą platformy e-lerningowej wymieniać się doświadczeniami z uczestnikami szkoleń w innych krajach, a także prezentować przykłady implementacji rozwiązań metodycznych IBSE w praktyce szkolnej. Po ukończeniu warsztatów nauczyciele mają otrzymać profesjonalny sprzęt i narzędzia dydaktyczne, które pomogą im prowadzić zajęcia oparte na nowej metodzie.
European Schoolnet to organizacja zrzeszająca 30 ministerstw edukacji państw członkowskich Unii Europejskiej, która wprowadza innowacyjne rozwiązania edukacyjne o zasięgu ogólnoeuropejskim. Fundacja Amgen działa przy firmie biotechnologicznej Amgen. (PAP)
dsr/ abe/