Za przyjęciem poprawki głosowało 407 posłów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości chcą zmienić zasady wyłaniania komisji prowadzących konkurs na dyrektora szkoły. Chodzi o doprecyzowanie zasad wyłaniania przedstawicieli organizacji związkowych zasiadających w komisji.

Po nowelizacji, w przypadku, gdy w szkole działa kilka organizacji związkowych, będą one wyłaniać wspólnego przedstawiciela. Jeżeli tego nie zrobią, przedstawiciela wydeleguje największa organizacja związkowa działająca na terenie szkoły.

Według autorów projektu, zmiana sprawi, że w komisjach wyłaniających kandydata na dyrektora szkoły zasiadać będą jedynie przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych.

Obecnie w skład komisji konkursowej na dyrektora szkoły lub placówki oświatowej (np. przedszkola), wchodzi po trzech przedstawicieli organu prowadzącego szkołę i organu sprawującego nadzór pedagogiczny, po dwóch przedstawicieli rady pedagogicznej i rady rodziców, a także przedstawiciele związków zawodowych.

Zgodnie z poprawką Senatu w skład komisji konkursowej wchodzić będzie także: "po jednym przedstawicielu organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, wyłonionym spośród członków ich jednostek organizacyjnych lub jednostek organizacyjnych organizacji związkowych, wchodzących w skład reprezentatywnych organizacji związkowych, zrzeszających nauczycieli, obejmujących swoim zakresem działania szkołę lub placówkę, w której konkurs się odbywa".

O tym, że celem tych zmian w jest ograniczenie roli organizacji związkowych czytaj tutaj>>

Nowelizacja zmienia także dotychczasowe zapisy dotyczące procedury podejmowania uchwał przez rady pedagogiczne w szkołach i placówkach oświatowych. I tak uchwały podejmowane w sprawach związanych z osobami pełniącymi funkcje kierownicze w szkole lub z opiniowaniem kandydatów na takie stanowiska mają być podejmowane w głosowaniu tajnym.

Nowela trafi teraz do prezydenta. 

A.P.M/PAP