Według rozporządzenia na świadectwie ukończenia gimnazjum znajdzie się informacja o udziale ucznia w realizacji projektu edukacyjnego. Wymóg udziału ucznia w tego rodzaju projekcie wprowadziło rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 sierpnia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 156, poz. 1046). Zmiany dotyczą także obowiązujących arkuszy ocen uczniów gimnazjów, w których także będzie miejsce na informację o udziale ucznia w ww. projekcie edukacyjnym.
W omawianym rozporządzeniu znalazł się również nowy wzór zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego dla uczniów, którzy przystąpią do niego na nowych zasadach w kwietniu 2012 r. Celem tej zmiany jest zapewnienie uczniowi pełniejszej informacji o wynikach egzaminu gimnazjalnego, w tym m.in. danych o tym, ile procent uczniów przystępujących do egzaminu uzyskało taki sam lub niższy wynik.
Zmodyfikowane zostały zasady odnotowywania wyników egzaminu maturalnego na świadectwach dojrzałości oraz na aneksach do tych świadectw. Jest to konsekwencją przyjęcia, że od roku 2011/2012 nie określa się poziomu egzaminu dla egzaminu maturalnego w części ustnej z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych. Absolwenci szkół lub oddziałów dwujęzycznych, którzy wybrali jako przedmiot dodatkowy język obcy nowożytny, będący drugim językiem nauczania, mogą przystąpić do egzaminu z tego języka w obu częściach (pisemnej i ustnej) na tzw. "poziomie dwujęzycznym".
W rozporządzeniu znalazły się ponadto regulacje dotyczące legalizacji wydawania dyplomów uzyskania tytułu zawodowego, wydawanych absolwentom dotychczasowych szkół zasadniczych i szkół średnich zawodowych po zdaniu egzaminu z nauki zawodu lub egzaminu z przygotowania zawodowego, przeprowadzanych do końca lutego w roku szkolnym 2008/2009. Dotychczas obowiązujące przepisy nie precyzowały tej kwestii.
Precyzyjnie określono także moment dopuszczenia do obrotu prawnego w Polsce świadectw wydanych przez szkoły i szkolne punkty konsultacyjne za granicą. Przyjęto, że dopuszcza się je łącznie ze świadectwem wydanym przez szkołę funkcjonującą na terenie czasowego pobytu ucznia.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 lutego 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (Dz. U. z 2012 r. Poz. 205).
Artykuł pochodzi z Serwisu Prawo Oświatowe.