Kontrolerzy sprawdzali m.in. bezpieczeństwo dzieci i stan przestrzegania praw dziecka w miejscach wypoczynku letniego, kwalifikacje wychowawców i kierowników, jakość prowadzonej przez nich dokumentacji, opiekę medyczną i wyżywienie.
W skontrolowanych 139 miejscach wypoczywało 6 tys. 746 dzieci, w tym 2 tys. 215 do 10 roku życia i 103 z niepełnosprawnością.
Jak pokazała kontrola, o połowę w stosunku do roku ubiegłego – z 42 proc. do 21 proc. - zmniejszyła się liczba miejsc, gdzie kierownicy i wychowawcy nie posiadali informacji z Krajowego Rejestru Karnego lub oświadczeń o niekaralności.
Kierownicy tłumaczyli brak tych dokumentów własną niewiedzą lub niedopilnowaniem formalności przez organizatora. Wskazywali również, że nie zawsze mają wpływ na zatrudnienie kadry. Oświadczenia o niekarności obowiązują nauczycieli czynnych zawodowo, a więc posiadających zaświadczenie o zatrudnieniu w oświacie. Pozostałe osoby powinny posiadać informacje z Krajowego Rejestru Karnego. Taki wymóg obowiązuje od dwóch lat.
Polecamy: Konferencja Psychologiczno-Pedagogiczna „Fakty i mity w pracy psychologa i pedagoga>>>
We wszystkich kontrolowanych miejscach wypoczynku uczestnicy mieli zapewnioną odpowiednią opiekę medyczną. W większości zatrudniona była pielęgniarka przebywająca codziennie po kilka godzin, a następnie przez resztę doby pełniąca dyżur telefoniczny lub nawet przebywająca przez całą dobę w miejscu zakwaterowania dzieci. W kilku przypadkach zatrudniony był też lekarz.
W kontrolowanych miejscach wypoczynku zdarzyło się 11 wypadków z udziałem dzieci, we wszystkich przypadkach udzielono pomocy medycznej i przygotowano dokumentację.
Kontrolerzy nie stwierdzili większych nieprawidłowości w procesie żywienia dzieci. Uczestnicy z reguły otrzymywali 4 posiłki dziennie – urozmaicone i dostosowane do potrzeb dzieci. Dzieci miały zagwarantowany stały dostęp do napojów przez cały dzień, była to woda z dystrybutora, woda z sokiem, herbata, kompot.
W większości organizatorami wypoczynku letniego były biura podróży i usług turystycznych (30 proc.), organizacje pozarządowe (24 proc.), różnego rodzaju instytucje (szkoły, domy kultury, urzędy miast i gmin - 22 proc.), kluby sportowe (19 proc.), parafie i organizacje kościelne (5 proc.)
"Rozmowy z dziećmi potwierdzały, że kierownicy i wychowawcy odpowiednio troszczyli się o uczestników kolonii, gwarantując im przestrzeganie praw. Kadra dbała o odpowiednią organizację wypoczynku, jego atrakcyjność i bezpieczeństwo. W sytuacjach trudnych uczestnicy mogli liczyć na wychowawców i kierowników, którzy pomagali im rozwiązać dany problem" – podkreśla rzecznik praw dziecka Marek Michalak.
Informacje o wynikach kontroli RPD, jak co roku przekaże Ministrowi Edukacji Narodowej.(PAP)