Tegoroczne pięciolatki mają przejść badanie, czy są gotowane do pójścia we wrześniu 2009 r. do szkoły. Dzieci urodzone w 2003 r. jako pierwsze mają trafić do pierwszej klasy w wieku sześciu lat. Diagnoza będzie przeprowadzana w przedszkolach. Rodzice mają dostać dokument opisujący tzw. dojrzałość szkolną dziecka. Na jego podstawie sami zdecydują, czy chcą posłać sześciolatka do szkoły, czy też odroczą to o rok. Odroczenie należy zgłosić do połowy kwietnia dyrektorowi podstawówki, do której miało pójść dziecko.
W życie weszła nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która określa, co rozumie się przez niespełnianie obowiązku szkolnego lub nauki - jest to 50 procent nieusprawiedliwionych nieobecności w ciągu miesiąca. Wówczas szkoła informuje rodziców, a jeśli nie zareagują, ma się prawo zwrócić o pomoc do policji.
Poza tym rodzice, którzy wyjechali z dzieckiem za granicę i tam posyłają je do szkoły, muszą o tym do 30 września poinformować dyrektora szkoły, w której rejonie dziecko jest zameldowane. To samo powinni zrobić rodzice ucznia, który chodzi do szkoły poza obwodem. W ten sposób MEN chce zapobiegać przedwczesnemu porzucaniu szkoły.
Uczniowie nie muszą już obowiązkowo nosić mundurków - szkoła wraz z rodzicami i samorządem uczniowskim ma zdecydować, czy pozostawia jednolite stroje, czy nie.
Nowości na liście lektur - minister edukacji Katarzyna Hall zwalnia uczniów z czytania książek, które na listę obowiązkowych lektur wprowadzili jej poprzednicy Roman Giertych i Ryszard Legutko.
Gimnazjom przybędzie jeden egzamin – z języka obcego. W podstawówkach od pierwszej klasy rusza obowiązkowa nauka języka obcego.
Kościół w specjalnym dokumencie przypomniał jednolite kryteria oceniania na lekcjach religii, które katecheci mają konsekwentnie stosować od tego roku szkolnego. W zaleceniach dla nich Komisja Wychowania Katolickiego Episkopatu zapisała, że nie mogą oceniać religijności uczniów.
MEN sprecyzowało zasady przyznawania stypendium za wyniki w nauce. Dostanie je uczeń, który ma wysoką średnią i co najmniej dobrą ocenę z zachowania.
Od tego roku filozofia staje się przedmiotem maturalnym do wyboru, a łacinę i kulturę antyczną oraz informatykę można zdawać jako przedmioty obowiązkowe na poziomie podstawowym lub rozszerzonym.
Blisko 400 tys. uczniów z klas 0 – III z rodzin o niskich dochodach na początku roku szkolnego ma otrzymać dofinansowanie podręczników”.
Dyrektorzy już od września będą się mogli zgłaszać do ośrodków pomocy po dofinansowanie obiadów dla dzieci, nawet tych, których rodzice nie przedstawili zaświadczeń o dochodach.
Każdy, kto ubiega się o pracę w szkole, musi pokazać dyrektorowi szkoły zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
W Karcie nauczyciela wyraźnie też zapisano, że nauczyciel ma dbać o bezpieczeństwo uczniów w czasie zajęć.
Źródło: Rzeczpospolita, 28.08.2008r.