Czy budżet szkoły musi być pozytywnie zaopiniowany przez radę pedagogiczną?
Co w sytuacji gdy opinia jest negatywna?
Ustawodawca nałożył na dyrektora szkoły obowiązek przedstawienia radzie pedagogicznej projektu planu finansowego szkoły i uzyskania opinii rady pedagogicznej. Rada pedagogiczna wyraża pozytywną bądź negatywną opinię dotyczącą opracowanego przez dyrektora projektu planu finansowego szkoły. Opinia rady pedagogicznej nie jest dla dyrektora wiążąca.
Uzasadnienie
Według art. 50 ust. 2 pkt 1, art. 41 ust. 2 pkt 2 i art. 54 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty - dalej u.s.o. prawo opiniowania projektu planu finansowego szkoły należy zarówno do rady szkoły, rady pedagogicznej i rady rodziców. Dyrektor powinien umożliwić wykonywanie tym organom ich ustawowych kompetencji i przedstawić każdemu z nich projekt planu finansowego szkoły do zaopiniowania. Według art. 41 ust. 2 pkt 2 u.s.o. jedną z kompetencji opiniodawczych rady pedagogicznej jest opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora szkoły. W projekcie planu finansowego znajdują się w układzie działów i rozdziałów planowane dochody i wydatki szkoły. Wyrażanie opinii odbywa się w drodze głosowania, a tryb głosowania jest taki sam, jak przy podejmowaniu uchwał.
Gdy nie ma rady szkoły, opinię o dyrektorze wystawi rada pedagogiczna>>
Opinia sporządzona przez radę pedagogiczną w sprawie projektu planu finansowego szkoły nie ma charakteru wiążącego dla dyrektora ani organu prowadzącego. Opiniowanie projektu planu finansowego szkoły to prawo do wyrażania opinii, a także zgłaszania uwag do projektu planu finansowego szkoły. Opinia rady pedagogicznej nie jest wiążąca dla dyrektora szkoły, jednak jej uzyskanie jest obowiązkiem ustawowym. Dyrektor szkoły może podjąć zupełnie odmienną decyzję niż uzyskana opinia rady.
Ocena pracy nauczyciela również z inicjatywy rady pedagogicznej>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Kompetencje rady pedagogicznej. Komentarz praktyczny. Wzory uchwał z serii Meritum
|