WWW.reformaprogramowa.men.gov.pl - na tej w czwartek uruchomionej stronie internetowej znajdują się informacje na temat zmian projektowanych w systemie edukacji oraz projekt podstawy programowej dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Strona ta umożliwia zabranie głosu i odniesienie się do zaproponowanych zmian za pośrednictwem ankiet. Ankiety będzie można wypełniać do 15 maja br. Po tym dniu opinie internautów zostaną przekazane zespołowi ekspertów, który będzie pracował nad kolejną wersją projektu podstawy programowej. Zostanie ona zaprezentowana na początku czerwca.
- Zależy nam na jak największej liczbie konstruktywnych głosów – powiedziała Minister Hall na konferencji prasowej, na której przedstawiła wizję reformy programowej systemu oświaty oraz zespół ekspertów, którzy opracowali projekt. Podkreśliła, że dobór ekspertów jest autorskim wyborem wiceministra edukacji Zbigniewa Marciniaka.
Efektem prac nad reformą podstawy programowej ma być stabilny i przejrzysty system edukacji zapewniający wysoką jakość polskiej oświaty. Aby osiągnąć ten cel należy stworzyć spójny programowo i organizacyjnie proces kształcenia dostosowany do możliwości i oczekiwań ucznia.
Aby zmniejszyć koszty społeczne wprowadzenia zmian i nie obciążać finansowo rodziców, ministerstwo planuje, że pierwszy rocznik uczniów wchodzący do reformowanej szkoły otrzyma bezpłatne zestawy podręczników na każdym etapie kształcenia – od pierwszej klasy szkoły podstawowej do klasy maturalnej. Podręczniki będą kupowane przez szkoły.
Jednym z priorytetów MEN jest nauka języków obcych. Od pierwszej klasy szkoły podstawowej uczniowie będą się uczyć jednego języka, od gimnazjum obowiązkowe będzie nauczanie dwóch języków obcych, w tym jednego kontynuowanego. Celem takich działań jest doprowadzenie do sytuacji, w której uczeń kończący szkołę będzie posługiwał się na poziomie zaawansowanym przynajmniej jednym językiem obcym.
źródło: informacja własna; MEN, 10 kwietnia 2008r.