Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, w art. 5a ust.4 wprowadziła obowiązek przedstawiania radnym do 31 października raportu o sytuacji oświaty na terenie samorządu za poprzedni rok szkolny i wynikach, jakie osiągają uczniowie na egzaminach wprowadziła. W ustawie zapisano, że chodzi o informację o „stanie realizacji zadań oświatowych”.

- To nieporozumienie, że mamy publicznie przedstawić coś, co praktycznie nie należy do naszych kompetencji – komentują samorządowcy.

- Oświata posiada tylko trzy potężne zadania: dydaktykę, wychowanie i opiekę. Do tej pory kwestie te leżały w gestii kuratora oświaty, a nie samorządu To jest nieporozumienie, że my mamy publicznie przedstawić coś, co do nas praktycznie nie należy – komentuje Krystyna Kubiszyn, naczelnik wydziału oświaty w gminie Głuchołazy. Jej zdaniem samorząd będzie wchodził w kompetencje kuratora oświaty. - Będziemy komentatorami nie swoich zadań – zaznacza.

Nad tym, co powinno znaleźć się w raporcie i jak interpretować wyniki egzaminów z OKE, samorządowcy mają jeszcze rozmawiać, m.in. w komisji oświaty Związku Gmin Śląska Opolskiego. Część samorządów zamierza korzystać z danych o szkołach przekazanych z kuratoriów oświaty.

Jak informuje MEN, pod koniec sierpnia do samorządów powinny trafić „rady i wskazówki z resortu dotyczące sposobu opracowania danych do raportu”. Resort nie przewiduje jednak wprowadzenia jednolitego wzoru opracowania dla wszystkich gmin.

 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 15.07.2009 r.