Założeniem projektu „e-Local” jest promowanie wielojęzyczności i wielokulturowości w Unii Europejskiej. Na platformie e-learningowej dostępnych jest sześć kursów językowych poświęconych państwom należącym do Unii Europejskiej. Wśród nich są kursy nauki języka polskiego, fińskiego, włoskiego, portugalskiego, węgierskiego i flamandzkiego. Poza nauką języka po ukończeniu kursu uczeń będzie posiadał podstawową wiedzę na temat kultury danego państwa.
"To wartościowy projekt, dzięki któremu będzie można rozwijać swoje zdolności w zakresie znajomości języków oraz kultur europejskich" - powiedział na konferencji prasowej prezentującej projekt Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty w Urzędzie Miasta Poznania, które jest partnerem projektu.
Kurs językowy jest bezpłatny i dostępny w Internecie dla wszystkich zainteresowanych. Nauka języka na poziomie podstawowym A1 oraz zdobycie podstawowej wiedzy na temat kultury państwa ma trwać 40 godzin.
Nauka każdego z języków złożona będzie z ośmiu działów. W ich skład wchodzi słownictwo, zagadnienia gramatyczne, elementy kulturowe, język życia codziennego oraz zbiór ćwiczeń językowych. Po ukończeniu nauki uczeń odbywa egzamin, który ją podsumowuje. Zgodnie z założeniami projektu instrukcja kursu stworzona jest w języku angielskim.
Prace nad przygotowaniem szkolenia trwały trzy lata. Uczestniczyło w nich dziewięć instytucji, w tym uniwersytety oraz szkoły z Belgii, Włoch, Finlandii, Węgier, Portugalii. Prace nad polską wersją kursu nadzorował Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz XVI Liceum Ogólnokształcącego z Poznania.
W pierwszej fazie przebadano uczniów szkół koordynujących prace nad projektem. Po poznaniu oczekiwań dotyczących nauki języków stworzony został rdzeń kursów, który wyznaczył wzorzec zastosowany przy tworzeniu szkoleń.
„Po przygotowaniu kursów w każdej instytucji wybrano uczniów, którzy po ukończeniu kursu podzielili się swoimi opiniami i wrażeniami na jego temat. Na podstawie ich doświadczeń w kursach dokonano korekt” - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Marcin Murawski z XVI Liceum Ogólnokształcącego, które uczestniczyło w przygotowaniu kursu.
Link do kursu został udostępniony na stronie Urzędu Miasta Poznania oraz XVI Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu.
Prace nad projektem funkcjonowały pod nadzorem Komisji Europejskiej w ramach unijnego programu Kształcenia Ustawicznego. Były one koordynowane przez Uniwersytet Boloński.
Poznań: zaprezentowano projekt "e-Local"
Kurs e-learningowy umożliwiający naukę języków polskiego, fińskiego, włoskiego, portugalskiego, węgierskiego i flamandzkiego, zrealizowany w ramach projektu e-Local, zaprezentowano w poniedziałek w Poznaniu. Kurs został udostępniony w internecie.