W MEN odbyła się 24.11. konferencja prasowa podsumowująca ostatnie 3 lata pracy MEN.
Minister jako sukcesy wymieniła m.in. upowszechnienie edukacji przedszkolnej, wprowadzenie nowej podstawy programowej nauczania, program „Radosna szkoła” oraz podwyżki dla nauczycieli. "Na pewno najbardziej cieszymy się z upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Tu jest ogromna dynamika - w tym czasie udało się objąć edukacją przedszkolną 20 proc. więcej dzieci w wieku od 3 do 5 lat (...) Choć na tle Europy mamy nadal jeszcze sporo do zrobienia" - powiedziała.
Z przedstawionych danych wynika, że w ciągu ostatnich trzech lat powstało 790 przedszkoli, 1211 małych przedszkoli, kół i klubów przedszkolaka, oraz 1388 nowych oddziałów przedszkolnych przy szkołach. Obecnie do przedszkoli chodzi 64,4 proc dzieci w wieku 3-5 lat (49 proc - pięciolatków, 64 proc. czterolatków i 81 proc. pięciolatków).
Minister mówiła także, że bardzo się cieszy, iż udało się rozpocząć obniżanie wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat. Zaznaczyła, że potrzebne jest większe zachęcanie rodziców do posyłania dzieci do szkoły. "Będziemy to robić wraz z samorządami, m.in. poprzez program +Radosna Szkoła+" - powiedziała.
Hall poinformowała, że w tym roku szkolnym do I klas szkół podstawowych poszło 12,5 proc. dzieci sześcioletnich. W ubiegłym roku, gdy zaczęto obniżać wiek rozpoczynania nauki do szkół poszło 4,3 proc. sześciolatków.
Pytana, czy nie boi się nadmiernego zatłoczenia w klasach pierwszych w 2012 r., minister Hall odpowiedziała: "W przyszłym roku rodzice mają jeszcze wybór, czy wysłać swoje 6-letnie dzieci do szkoły, gdy jeszcze nie będzie takiego zagęszczenia, czy poczekać rok, gdy zatłoczenie będzie większe". Według minister, jeśli w przyszłym roku szkolnym liczba sześciolatków w szkołach wzrośnie dwukrotnie i wyniesie około 24-25 proc. to w 2012 r. liczba wszystkich dzieci w I klasach (sześcio- i siedmiolatków) wyniesie około 600 tys. "Były jeszcze niedawno takie lata szkolne, gdy jeden rocznik uczniów szkół ponadgimnazjalnych wynosiło ponad 700 tys. młodych ludzi. Nie jest to więc liczba, która przekracza pojemność obecnych gimnazjów, liceów, itd" - powiedziała.
Na stronie internetowej MEN zamieszczony został komunikat i prezentacja „Podsumowanie trzech lat”
 
Źródło: Gazeta Prawna, MEN, 24.11.2010 r.