Nowe regulacje wprowadzi, opublikowane w piątek, rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 stycznia 2012 r. (Dz. U. z 2012 r. Poz. 186). Określono w nim przede wszystkim warunki, organizację i tryb prowadzenia tego rodzaju kształcenia, zasady organizowania kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz sposoby potwierdzania efektów kształcenia.
Wykazem pozaszkolnych form kształcenia objęto trzy rodzaje kursów. Pierwszym są kursy prowadzone w oparciu o podstawę programową kształcenia w zawodach, tj.: kwalifikacyjny kurs zawodowy, kurs umiejętności zawodowych oraz turnus dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników. Pozostałe to: kursy z zakresu zawodów ujętych w klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy, w tym także prowadzone we współpracy z urzędami pracy oraz kursy kompetencji ogólnych, prowadzone według programu nauczania uwzględniającego wybraną część podstawy programowej kształcenia ogólnego.
Wprowadzane regulacje odnoszą się nie tylko do kwalifikacyjnych kursów zawodowych organizowanych przez szkoły prowadzące kształcenie zawodowe. Stosowane będą także do placówek kształcenia ustawicznego, placówek kształcenia praktycznego oraz ośrodków dokształcenia i doskonalenia zawodowego, a nawet do podmiotów spoza systemu oświaty prowadzących działalność edukacyjno-szkoleniową oraz osób prawne i fizycznych prowadzące działalność oświatową. Tak szerokie ujęcie tej materii ma umożliwić łatwiejsze uzyskiwanie kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach ujętych w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, a w połączeniu z nowymi zasadami przeprowadzania egzaminów zewnętrznych, da chętnym możliwość potwierdzenia nabytych kwalifikacji i zdobycie pełnego zawodu. Rozporządzenie zawiera przepis przejściowy pozwalający podmiotom prowadzącym w dniu jego wejścia w życie kształcenie w formach pozaszkolnych, określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki 3 lutego 2006 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 216), na kontynuowanie kształcenia na dotychczasowych zasadach do 31 grudnia 2012 r.