Rada gminy postanowiła przekazać z dniem 1 września 2013 r. prowadzenie szkoły podstawowej.
Uchwałę zaskarżył jednak wojewoda. Jego zdaniem bowiem bowiem rada nie dopełniła obowiązku opiniowania uchwały przez związki zawodowe.
NSA przyznał rację organowi nadzoru.
Nie można zlikwidować szkoły, która jest częścią zespołu>>
Sąd wyjaśnił, iż uchwała stanowiąca o przekazaniu do prowadzenia szkoły publicznej osobie prawnej lub fizycznej, jest aktem podlegającym opiniowaniu przez reprezentatywne związki zawodowe, niezależnie od obowiązku powiadomienia zakładowej organizacji związkowej przewidzianego w art. 5 ust. 5l ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.).
NSA zaznaczył, że związki zawodowe w momencie ich powiadomienia nie mają wpływu na fakt przekazania szkoły, gdyż rozstrzygnięcie w tym zakresie podjął organ samorządu terytorialnego.
Brak skutecznego zawiadomienia o likwidacji szkoły pozwala na podważenie uchwały>>
Natomiast opiniowanie projektu uchwały w trybie art. 19 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.) umożliwia związkom zawodowym przedstawienie własnych argumentów, co do konieczności przekazania szkoły oraz warunków przekazania, może także spowodować odstąpienie organu gminy od zamiaru przekazania szkoły – zwrócił uwagę NSA.
RPO: za dużo szkół trafia w prywatne ręce>>
Na podstawie:
Wyrok NSA z 9 kwietnia 2014 r., sygn. akt I OSK 98/14, prawomocny