Czy pracownik może dochodzić odsetek w przypadku, gdy nagroda została wypłacona po terminie?

Zgodnie z obowiązującym w latach 1995-2000 stanem prawnym nauczyciel nabył prawo do dodatku za wysługę lat we wrześniu 1998 r. Natomiast do nagrody jubileuszowej za 20 lat pracy w październiku 2013 r. Nauczyciel może wystąpić z roszczeniem o wypłatę odsetek.
 
Uzasadnienie
Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat po przepracowaniu trzech lat. Dodatek przysługuje w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy aż do osiągnięcia 20%, art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela. Zgodnie z obowiązującym w latach 1995-2000 stanem prawnym do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za staż pracy zalicza się okresy pracy wykonywanej w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy). Oznacza to, iż nauczyciel nabył prawo do dodatku dopiero po przepracowaniu 3 lat w pełnym wymiarze czasu pracy, czyli we wrześniu 1998 r. - § 18 zarządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 czerwca 1995 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli oraz § 18 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia z dnia 19 marca 1997 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli
Nauczyciel uprawniony jest do nagrody jubileuszowej za odpowiednio za 20, 25, 30, 35, 40 lat pracy, art. 47 ust. 1 KN. W myśl § 2 ust. 1 rozporządzenia z dnia 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania - dalej r.n.j., nauczyciel nabywa prawo do nagrody jubileuszowej w dniu, w którym upływa okres uprawniający do nagrody jubileuszowej. Nagroda jubileuszowa powinna zostać wypłacona niezwłocznie nauczycielowi po upływie okresu pracy uprawniającego do nagrody.

Nagroda jubileuszowa bez względu na formę rozwiązania stosunku pracy>>

Do okresów pracy uprawniających nauczyciela do nagrody zalicza się (§ 1 r.n.j.):
a) wszystkie okresy poprzedniego zatrudnienia (wykonywane w ramach stosunku pracy i potwierdzone świadectwami pracy);
b) inne okresy podlegające zaliczeniu do uprawnień pracowniczych (np: praca na roli, służba wojskowa, potwierdzone odpowiednimi dokumentami).
Jak wynika z treści pytania nauczyciel nabył prawo do nagrody za 20 lat pracy w październiku 2013 r.
Nauczyciel, na podstawie art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny - dalej k.c. w związku z art. 300 k.p, może wystąpić z roszczeniem o wypłacenie odsetek. Zdaniem Sądu Najwyższego "pracownik może żądać odsetek ustawowych, chociażby nie poniósł z tego powodu żadnej szkody, a opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności" (wyrok SN z 26 lutego 1975 r.; I PR 31/75, PiZS 1976/5/69). Kwestię odsetek regulują natomiast przepisy art. 359 k.c. Odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej, z ustawy, z orzeczenia sądu albo z decyzji innego właściwego organu. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe (art. 359 § 1-2 k.c.).

Więcej w serwisie Prawo Oświatowe/ABC>>

Dotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach Polecamy publikację: Dotacje dla szkół i przedszkoli. Prawo oświatowe w pytaniach i odpowiedziach>>