Najbardziej renomowane wyższe uczelnie nie otrzymają pieniędzy unijnych na prowadzenie studiów na tzw. kierunkach zamawianych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęło konkurs o dofinansowanie studiów z pieniędzy zapisanych z programie Kapitał Ludzki. Otrzymają je 42 uczelnie. Ne ma wśród nich m.in. Instytutu Matematyki i Instytutu Informatyki z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Politechnika Warszawska, w rankingach najlepsza techniczna uczelnia, złożyła wnioski na dziewięć kierunków (łącznie na 90 mln zł) - żaden nie przeszedł. Podobnie jest na Politechnice Łódzkiej, która otrzyma pieniądze na jeden spośród złożonych dziewięciu wniosków. Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, druga po PW najlepsza techniczna uczelnia otrzyma pieniądze na jeden spośród sześciu złożonych projektów. Wśród uczelni, których wnioski odrzucono, są: Politechnika Opolska, Śląska, Poznańska, Wojskowa Akademia Techniczna.
Uczelnie złożyły 163 wnioski. Na 59 pozytywnie zaopiniowanych 50 jest ze szkół publicznych, ale w większości małych Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych.
- To pieniądze unijne i dlatego asesorzy muszą się kierować kryteriami ustalonymi dla programu Kapitał Ludzki. Oceniany jest projekt, a nie sama uczelnia - wyjaśnia Leszek Grabarczyk, dyrektor departamentu wdrożeń i innowacji w Ministerstwie Nauki.
Źródło: Gazeta Wyborcza, 26.06.2009 r.