Dr Andrzej Siemko i dr Mick Storr - pracownicy Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN w Genewie zostali odznaczeni Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Dzięki ich pracy nauczyciele fizyki ze szkół średnich mogą zdobywać doświadczenie w największym ośrodku badań jądrowych na świecie.
Dr Siemko, który w CERN kieruje grupą odpowiedzialną za bezpieczeństwo i integralność elektryczną kompleksu akceleratorów m.in. Wielkiego Zderzacza Hardonów, jest szefem sekcji wizyt i programów dla nauczycieli w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.
W organizację kursów nauczycielskich zaangażował się z własnej inicjatywy.
Dalekosiężnym celem kursów jest zahamowanie niepokojącego spadku zainteresowania przedmiotami ścisłymi wśród uczniów polskich szkół średnich i na uczelniach wyższych.
Program kursu, przygotowany przez Grupę Edukacyjną CERN, obejmuje tygodniowy pobyt w europejskim laboratorium pod Genewą. W tym czasie nauczyciele zwiedzają laboratoria, zapoznają się z działającymi w CERN urządzeniami badawczymi i wizytują m.in. sale kontrolne eksperymentów ATLAS, CMS, ALICE oraz LHCb, które zgromadzą dane ze zderzeń protonów w akceleratorze LHC.
Część teoretyczna kursu obejmuje zajęcia ze wstępu do fizyki cząstek elementarnych, zagadnienia związane z akceleratorami i detektorami, wprowadzenie do kosmologii oraz zastosowania fizyki cząstek. Zajęcia praktyczne dotyczą wykonywania szkolnych pokazów z fizyki cząstek elementarnych. Organizowane są również ćwiczenia, podczas których nauczyciele rozwiązują problemy mogące pojawić się na lekcjach. Praca w niewielkich grupach roboczych pozwala na nieformalne dyskusje z polskimi naukowcami i wykładowcami.
Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli współpracuje z Europejską Organizacją Badań Jądrowych CERN od stycznia 2007 roku.
 
Źródło: Serwis Nauka w Polsce, 22.07.2009 r.