„Zadaniem uczniów biorących udział w projekcie jest odnalezienie w swej okolicy zabytków związanych z powstaniem, opisanie ich i zadbanie o ich popularyzację” - powiedziała PAP Anna Pilarczyk-Palaitis, koordynator projektu z Instytutu Polskiego w Wilnie.
Uczestnicy projektu zostali podzieleni na 13 grup. W każdej uczestniczy młodzież ze szkół z różnym językiem nauczania.
Jak zaznacza Pilarczyk-Palaitis „młodzież ze szkół polskich ma większą wiedzę o powstaniu styczniowym, bardziej jest świadoma roli powstania w historii swego narodu”, natomiast litewska młodzież „tę świadomość w sobie dopiero budzi”. „Odmienne spojrzenie na powstanie mają uczniowie ze szkół rosyjskich i tę różnorodność traktowania faktów historycznych postanowiliśmy w naszym projekcie wykorzystać” - mówi koordynator projektu.
Jeżeli w okolicy, w której mieszkają uczestnicy projektu nie ma zabytków związanych z powstaniem, młodzież bada i opisuje fotografie z okresu powstania, albo dzieła sztuki związane z tym okresem historycznym.
„Jednej grupie udało się dotrzeć do osób, które pamiętają opowiadania swoich dziadków o powstaniu. Być może więc, w niektórych przypadkach, jest to ostatni moment na uratowanie pamięci historycznej przed zapomnieniem” - wskazuje Anna Pilarczyk-Palaitis.
Realizację projektu rozpoczęto w marcu, a jego zakończenie przewidziane jest na listopad. Z pierwszymi wynikami badań uczniów w postaci reportaży, relacji, filmów można już się zapoznać na stronie internetowej www.1863powstanie.lt. Na zakończenie projektu zostaną wydane mapy z trasami turystycznymi śladami powstania styczniowego opracowanymi przez uczestników projektu. Mapy mają być dostępne w lokalnych centrach informacji turystycznej.
Natomiast w najbliższy weekend (7-9 czerwca) młodzież odwiedzi jedyne na Litwie muzeum powstania styczniowego w miejscowości Paberże (Podbrzezie) koło Kiejdan.
Tu, w miejscowym kościele, 20 marca 1863 roku 35-letni ksiądz Antoni Mackiewicz, jeden z przywódców powstania na Litwie, odczytał Manifest Rządu Narodowego. Ten dzień uważany jest za początek powstania na Litwie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
Litwa: młodzież „adoptuje” zabytki powstania styczniowego
Około 300 uczniów z 37 szkół Litwy: litewskich, polskich i rosyjskich uczestniczy w realizowanym przez Instytut Polski w Wilnie projekcie edukacyjnym Adoptujemy zabytki Powstania Styczniowego, celem którego jest m.in. odbudowanie pamięci historycznej.